Magické letní byliny ukážou teprve v zimě svou moc. Třezalka je jedna z nejsilnějších

20. červen 2023

Začíná léto a pro bylinkáře je toto období svátkem. Bylinkářka Radka Svatošová si plánuje na první letní den volno a vyráží do přírody na bylinky. Mezi magické počítá třezalku, heřmánek, pelyněk černobýl, dobromysl nebo růži. Bylinky sušíme nejlépe na síti ve vzdušné místnosti, nikoliv na slunci. Usušené byliny ukládáme do skleněných lahví se šroubovacím víčkem.

Třezalka je symbolem počínajícího léta. Její rozemnuté kvítky vylučují červené barvivo, proto se jí říkávalo krev svatého Jana. Symbolizuje období Slunovratu a Svatojánské noci. Právě na začátku léta má největší léčivou sílu. Sbíráme květy třezalky tečkované nebo skvrnité. Obě jsou léčivé.

Třezalka zahání splín

„Třezalka je asi nejsilnějším rostlinným antidepresivem, které se u nás dá v přírodě nalézt. Její účinky jsou srovnatelné s chemickými antidepresivy. Zároveň ale dokáže snížit účinek jiných léků, proto by ji neměli užívat lidé, kteří léky, zejména onkologické, používají. V zimě třezalka doslova prosvítí naši mysl a zimní chmury jsou pryč. Umí čistit krev, léčit trávení a jemně podpořit srdce. Má i protizánětlivé a antibiotické účinky,“ vysvětluje bylinkářka.

Čerstvé nebo sušené květy používáme ve formě nálevu, tinktury nebo léčivého oleje. Tento olej má nádhernou rudou barvu a říká se mu Janův olej. Nahřátý se používá k masážím páteře.

Hojivý Janův olej

Příprava třezalkového oleje je snadná. Volně naplníme sklenici květy třezalky a doplníme za studena lisovaným olejem, nejlépe slunečnicovým nebo mandlovým. Sklenici lehce uzavřeme a necháme stát tři až pět týdnů na okně na slunci, dokud se olej nezbarví do tmavě rudé barvy. Každý den protřepeme. Po uplynutí doby obsah přecedíme, přelijeme do šroubovací skleničky a pevně uzavřeme. Do hotového oleje můžeme ještě přidat několik kapek éterických olejů růže, jalovce nebo levandule.

Jak si vyrobit růžový olej? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související