Nemáte zahradu? Jedlé byliny a květy najdete i uprostřed města!
Přímo v centru Pardubic najdete zelená místa, která nabízejí bohatý výběr zelených bylin vhodných do velikonočních pokrmů.
Bohatě prostřený stůl plný zdravých bylin jsme našli například na zámeckých valech v Pardubicích. Vybírali jsme čerstvé rostliny plné vitamínu společně s bylinkářkou Radkou Svatošovou, která rozhodně doporučuje trojlístek: kopřiva, bršlice a pampeliška.
Popenec má zelené vroubkované lístky, kvete fialově, je to takové první zelené koření. Má nezaměnitelnou chuť a vůni. Právě jeho kořeněná chuť je hlavním rozlišovacím znakem popence. „Patří mezi zelené velikonoční byliny, které naši předkové používali do polévek. Je to vynikající detoxikační bylinka,“ říká bylinkářka Radka Svatošová.
Česnáček místo medvědího česneku
Česnáček má kulaté lístečky, o něco větší než popenec. A opět vyniká nezaměnitelnou chutí. Chutná nahořkle, hořčicově. Ze semen si v létě dokonce můžete vyrobit hořčici.
Orsej jarní používali naši předci v době hladomoru. Na Zámeckých valech v Pardubicích jsme objevili koberec žlutých květů orseje. „Pokud ale chcete ochutnat jedlé lístečky orseje, udělejte to ještě před rozkvětem. Mladé lístky jsou chutné, pak už se k jídlu nehodí,“ radí bylinkářka.
Které bylinky jsou vhodné do velikonoční zelené polévky? Recept si poslechněte v záznamu pořadu.
Související
-
Sluncovka, měsíček, lichořeřišnice. Prozáří zahradu a posílí zdraví
Sluncovka kalifornská, měsíček lékařský a lichořeřišnice větší mají mnoho společného. Jsou to jednoletky a vynikají svou krásou a barevností, která evokuje slunce.
-
Zelená je dobrá. Ozeleňte si jídelníček bršlicí nebo popencem
Na začátku dubna je kolem nás obrovská hojnost bylin. Můžete je zužitkovat při pletí zahrádky. Bršlice je podle bylinkářky Radky Svatošové bylinou číslo jedna.
-
Bylinkařit se dá i ve sněhu. Stačí setřást sníh z borovicového jehličí
Borovicové jehličí je velmi zdravé a navíc snadno dostupné. Stačí setřást sníh z větví a natrhat si trochu jehličí do čaje nebo macerátu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.