Malý, ale autentický. Na zámku ve Slatiňanech si můžete prohlédnout nový Lovecký pokoj
Zámek ve Slatiňanech v Pardubickém kraji nejvíc proslavili Auerspergové, velcí milovníci koní a také lovu. A právě s loveckými výpravami souvisí i jedna novinka na slatiňanském zámku. Do prohlídkového okruhu tam nově zařadili Lovecký pokoj. Ten se památkářům, hlavně díky badatelskému úsilí kastelána Jaroslava Bušty, podařilo obnovit podle historických inventářů.
Lovecký pokoj sice patří k nejmenším místnostem na zámku, zato ale vypráví velmi zajímavé a dobrodružné příběhy. Nachází se vedle zámecké knihovny a nabízí pohled nejen na domácí, ale také exotické trofeje z výprav členů knížecí rodiny Auerspergů na africký kontinent.
Tyto cesty, zejména do Súdánu a Egypta, začal hrabě Vincenc Auersperg v roce 1906, s sebou vzal i svého bratrance Ferdinanda. V letech 1910 a 1912 pozval na africké výpravy také svého otce. Z cest a lovů si přivezli řadu trofejí. Ty pak zdobily velké lovecké sály, které se nacházely v prostoru konírny hned vedle slatiňanského zámku. Po válce ale byly odvezeny do Národního muzea a dnes jsou částečně uložené i v Africkém muzeu Dr. Emila Holuba v Holicích.
V Loveckém pokoji slatiňanského zámku uvidíte nejen trofeje a vycpaná zvířata či kůže, ale také fotografie z afrického kontinentu, které se kastelánu Jaroslavu Buštovi podařilo nalézt v zámeckém archivu. Je to například snímek knížete Vincence Auersperga nad skoleným buvolem. Expozici doplňuje nábytek se zajímavými malbami parforsních honů.
Téma lovu a honů za divokou zvěří prostupuje celý zámek. Desítky trofejí či obrazů s touto tématikou najdete v lovecké chodbě, společenských sálech a také v dětském pokoji Vincence Auersperga. Koně a zvěř prince provázely od dětství, v podobě obrazů, sošek i nejrůznějších hraček. Původní historické vybavení má i pokoj princezny Charlotty, odkud vedou dveře do zámecké učebny, kde kdysi skutečně probíhala domácí výuka.
Slatiňanský zámek prošel v loňském roce největší rekonstrukcí za posledních 120 let. Objekt zámku, drobná stavení v jeho zahradě, přiléhající park s oborou i historické stáje tvoří harmonický celek. Knížecí rod Auerpergů měl vše dokonale promyšlené. Ve Slatiňanech Auerspergové zanechali nejsilnější stopu, která je cítit na každém kroku.
Zámek má rozlehlou a pěstěnou zahradu, na kterou navazuje zámecký park. Součástí zahrady je unikátní dětské hospodářství. Jde o soubor čtyř dřevěných staveb ve zmenšeném měřítku. V osmdesátých až devadesátých letech 19. století je pro své děti nechal postavit kníže František Josef z Auerspergu. Se svojí manželkou Vilemínou totiž dbali na správnou výchovu dětí a chtěli je naučit hospodařit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka