Máte místo medu cement? Strčte plásty do vody a nechte včely pracovat, radí zkušený včelař
Přemnožení mšic potrápilo letos včelaře hlavně ve vyšších polohách. Včely přinášely do úlů místo medovice velké množství melecitózy. Takový med velmi rychle krystalizuje a nejde vytočit.
Když totiž včely uloží melecitózu do plástu, tak během pár dnů to tak ztvrdne, že to připomíná cement. Proto lidový název cementový med.
Na vině je medovnice
„Melecitóza je produkt mšice, která se jmenuje medovnice velká nebo medovnice ojíněná. Tyto mšice se letos přemnožily a poskytly včelám příliš velké „sousto“. A to překvapilo včelaře hlavně v podhůří.
„Když včelaři vytáhli mnoho zabetonovaných plástů, byli z toho nešťastní. Ale pozor, existuje recept, jak i z melecitózního medu vytvořit velmi kvalitní produkt,“ říká známý pardubický včelař Evžen Báchor a sděluje svůj osvědčený, lety prověřený postup:
Namočit a vrátit včelám
„Melecitózu jsem zažil už v roce 2003. Místo krásných plástů jsem vytáhl 200 tvrdých prkýnek. Vytočit to nešlo. Jenže plásty nemůžete zničit, včely si už na zimu nové nevytvoří. Tak jsem přemýšlel, co včela s medem dělá, jak ho rozpouští. Ona ho přece musí namočit, aby ho mohla sama jíst. Tak jsem to zkusil a plásty jsem na čtvrt hodiny namočil ve vaně. Pak jsem je odvezl zpátky do úlů a za pár dnů jsem byl překvapen. Včelky vytvořily velmi kvalitní med, vytočil jsem přes dva metráky,“ popisuje svou zkušenost včelař.
Letos podle svých slov takto poradil svým kolegům včelařům, kteří díky tomu zachránili svou snůšku medu. Je to jednoduché: namočit plásty na deset minut do vody a pak je vrátit včelám. Pilné včely med okamžitě přepracují a do tří dnů se dá vytočit krásný med.
Jaká byla letos včelí snůška? Poslechněte si aktuální hodnocení Evžena Báchora v záznamu pořadu.
Související
-
Ideál pro začínajícího včelaře? Tři včelstva a hřbitov za humny
Včelaření je krásný a také prospěšný koníček. Rozhodli jste se, že byste to se včelami chtěli zkusit? Než si včely pořídíte, je dobré si rozhodnutí řádně promyslet.
-
Z pole po pradědovi chce mladý včelař udělat u Pastvin ráj pro včely
Jiří Prachař z Pastvin upravuje pole po pradědovi a chce tam vytvořit centrum pro výuku botaniky a včelaření. Bude se jmenovat Eden.
-
Varroáza včelstev je velmi nebezpečné onemocnění, může za hromadné úhyny včel. Prevence ale existuje
Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.