Máte rádi angličáky? Nejvíc jich uvidíte v Rokytně

9. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Autíčka italské firmy Mebetoys ze 70. let 20. století

Václav Blažek sbírá autíčka přes čtyřicet let. Vlastní největší kolekci v Česku a možná i v Evropě. Sbírku si navíc nenechává pro sebe.

Václava Blažek z Rokytna na Pardubicku shromáždil více než 12 000 modelů aut. Před pěti lety to nejlepší ze své sbírky vystavil ve stálé expozici v bývalé rokytenské hospodě, muzeum nazval Klukovský sen, holčičkám vstup povolen. 

Od Zetoru po Bonda

V expozici se můžete dobře orientovat. Sběratel kolekci ve vitrínách uspořádal podle hlavních výrobců autíček a před každou z nich na zem umístil vlajku příslušné země. Nejde přitom jen o modely osobních aut, v expozici uvidíte také motorky, kamiony, autobusy, vojenskou i stavební techniku nebo nejrůznější filmová auta, včetně Jamese Bonda v akci. 

Jedna z vitrín nabízí pohled na nejstarší exempláře sbírky. Jsou to sto let staré plechové modely prvních aut, které jsou opatřené pružinou, takže jsou i funkční. Nejstarším modelem je kabriolet z dvacátých let minulého století od firmy Mettoy, předchůdce firmy Corgy.  „Mám ho i s krabicí, a to je vzácné. Dneska pro sběratele mají paradoxně větší cenu krabice než autíčka,“ říká Václav Blažek.

„S autíčky si děti hrály, třeba je i poničily, ale auta vydržela. Ale ty krabice se v drtivé většině případu vyhazovaly. Takže dnes, když to vezmu poměrem, tak šedesát procent ceny tvoří krabička a čtyřicet procent autíčko. Mnohdy to je někdy i víc, například u těchto starých modelů z dvacátých let minulého století, těch originálních krabiček se dochovalo skutečně málo,“ dodává sběratel.  

Staré dobré Matchboxy

„Modely, které jsou sto let staré, se ke mně dostaly spíše náhodně. Vzhledem k tomu, že jsem se narodil v roce 1967, tak jsem se zaměřil na autíčka od mého data narození po konec osmdesátých let,“ vysvětluje Václav Blažek. „Tam jsem udělal stopku. Tehdy totiž končila hlavní výroba toho, čemu lidé říkají angličáky, což bylo odvozené od výroby modelů firmy Matchbox. Potom se výroba převáděla do Macaa a do Číny, to už nebylo ono. Původní modely mají spoustu funkčních detailů, jako jsou stěrače, sklápěcí sedačky, otevírací všechny dveře. Byly to poctivé angličáky."

Nejmilejší jsou auta darovaná

Kolekce Václava Blažka je úctyhodná a také má závratnou hodnotu, nejen tu sběratelskou. S některými auty by se ale sběratel rozloučit nikdy nemohl. „Pro mě jsou srdeční záležitostí ta autíčka, která jsem dostával jako kluk. Je to asi 200 mých prvních modelů. Samozřejmě to nejsou ty nejdražší modely, kdybychom to převedli na peníze, ale jsou pro mě ty nejcennější. Protože jsem je dostal od rodičů k Vánocům, narozeninám nebo za vysvědčení."

Pohled do expozice muzea Klukovský sen, holčičkám vstup povolen

„Mám radost, když do muzea přijdu a zaslechnu návštěvníky, kteří si říkají, jé, to jsem měl, tohleto auto a vracejí se do dětství. To je pro mě ta největší odměna, to je to, proč to dělám,“ říká sběratel. Expozice je otevřená celoročně, v pracovní dny si ale musíte návštěvu předem domluvit, informace najdete na webových stránkách muzea nebo obce Rokytno.

V muzeu funguje dětský koutek, kde si s některými modely můžou malí návštěvníci pohrát nebo si je nakreslit. Součástí expozice je také výstava historických hraček a společenských her. Václavu Blažkovi se podařilo shromáždit kolekci plastových hraček známé designérky Libuše Niklové. Samozřejmě v ní nechybí třeba slavná tahací kočka. „Kočka byla vyráběná v největší sérii, ale dnes je daleko víc ceněný kozel, osel, nebo krokodýl. Jejich cena je pro mě až neuvěřitelná a říkám si, jestli se svět nezbláznil,“ dodává Václav Blažek.  

Spustit audio

Související