Medaile z Nagana, Haškův prsten, Šejbův dres. Pardubické hokejové poklady jsou poprvé pohromadě
Hokej v Pardubicích dál slaví stovku. Připomíná to i jedna unikátní výstava. V prostorách zámku od 18. ledna do 1. října uvidíte všechny důležité trofeje a medaile.
„Představoval jsem si, že otevřu dveře na stadionu a v jedné místnosti to všechno najdu. Musel jsem ale obejít a oslovit hokejisty. Všichni mi vycházeli maximálně vstříc. Nenarazil jsem ani na jednoho hráče z minulosti anebo současnosti, který by neměl zájem a nechtěl by spolupracovat. Výstavu jsem chystal rok a čtvrt. Měl jsem nápad, ale byla u toho spousta dalších lidí, kteří představu museli realizovat,“ říká autor Petr Dufek.
Z muzea na zimák
Výstava je unikátní v mnoha směrech. „Kromě jiného předkládá kolekci 37 medailí, z toho 10 olympijských včetně zlatých naganských od brankáře Dominika Haška i trenéra Vladimíra Martince. Další přiveze z Ameriky Milan Hejduk. Jsou tam i zlaté medaile z mistrovství světa. Nepodařilo se nám získat jenom první zlatou z roku 1949 pana Kobranova, který taky působil v Pardubicích. Později odešel do Švýcarska. Tahle jediná věc mi bude chybět.“
Čtěte také
Novější éru zastoupí bronzová „placka“ z posledního šampionátu, kde byl Matěj Blümel. „A budeme mít taky medaili starou několik dní, kterou vybojovali junioři na mistrovství světa v Kanadě. Tento reprezentační tým trénoval pardubický kouč Radim Rulík. Ze světového pohledu budou nejcennější prsteny vítěze Stanley Cupu od Dominika Haška a od Milana Hejduka. Pardubičtí hráči v NHL posbírali tolik trofejí jako hráči žádného jiného týmu. Stejně tak máme legendy z dob, kdy se do NHL bohužel nemohlo. Útok Martinec-Novák-Šťastný. Návštěvníci uvidí, s jakými hokejkami stříleli góly a budou to moci porovnat s tou, která letos dala 5000. gól Pardubic v samostatné české extralize.“
Z dresů podle Dufka upoutá hlavně ten od Jiřího Šejby. „Jirka Šejba je jediný hráč v historii, který zaznamenal proti Kanadě v rozhodujícím zápase na mistrovství světa hattrick. Stalo se to v Praze v roce 1985. Jirka hrál přímo v dresu, který bude na výstavě. Návštěvníci se taky budou moci dostat přímo do zápasu. Nasadí si brýle a ocitnou se na střídačce, kde zažijí atmosféru utkání stejně jako hráči. Tři zámecké sály plné trofejí, artefaktů, zážitků. Věřím tomu, že přijedou i lidé z jiných měst.“
Ani taková kniha tady ještě nebyla
Stoletou tradici pardubického hokeje zmapuje encyklopedická kniha. „Půjde o nejrozsáhlejší publikaci o hokeji v Česku. Bude mít 600 stran a zachytí kompletní historii klubu LTC Pardubice od roku 1923 až po dnešek, tedy po Dynamo. Pardubice jsou jediným týmem v republice, který nikdy nesestoupil z nejvyšší soutěže. Získal 6 mistrovských titulů. Je o čem psát,“ usmívá se Dufek.
On sám jako novinář u hokeje začínal. „Protože jsem z Pardubic, cesta vedla na stadión. Chodil jsem tam od svých šesti let. Vodil mě tam dědeček, strýcové a podobně. Byl jsem obrovský fanoušek. Ve druhém ročníku gymnázia jsem začal psát o hokeji. To bylo před 50 lety. Studia žurnalistiky mě zavedla do Prahy. Nakonec po dlouhém váhání dostal přednost motorismus před hokejem. Účastnil jsem se asi 250 Velkých cen Formule 1. Na konci novinářské kariéry jsem dostal příležitost vrátit se k hokeji a jsem za to velmi šťastný. Děkuju Dynamu, že mi tu možnost dalo.“
Hokejový klub stovku oslavil třeba speciální edicí poštovních známek s výjimečnou sběratelskou hodnotou anebo filmem Navždy za Dynamo. Chystá slavnostní galavečer, během kterého ocení významné osobnosti. Na podzim pak plánuje zápas legend. K výročí se váže mnoho dalších aktivit.
Související
-
Dvacet let od Nagana. Tehdy nám fanoušci faxovali, vzpomíná Martinec
Skoro každý ví, co tehdy dělal a kde finále sledoval. Vzpomínkám na 22. únor 1998 vévodí dokonaná senzační jízda hokejovým turnajem století na olympijských hrách.
-
Bojoval se srdcem, teď hraje hokej za Pardubice!
Kariéru hokejisty Pardubic Michaela Špačka přibrzdil lékařský zákrok. Díky němu ale paradoxně získal novou chuť do hokeje a touhu porvat se o stálé místo v sestavě ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka