Milion od tabákových firem na úklid nedopalků. Pardubice si chválí projekt Nevajgluj
Pardubice mají za sebou první rok v systému Nevajgluj. Díky tomu získala radnice peníze na úklid nedopalků. Projekt vychází ze zákonné povinnosti tabákových firem, které vyrábějí cigarety s filtrem hradit lidkvidaci nedopalků. Jak se tato novinka v průběhu roku osvědčila?
Projekt Nevajgluj vznikl jako povinnost tabákových firem po přijetí zákona o jednorázových plastech. Ten je zavazuje k úhradě nákladů za úklid nedopalků, které obcím a městům vznikají. Zbytky z cigaret totiž znečišťují životní prostředí, protože se filtry mohou rozkládat až 15 let a do okolí uvolňují mikroplasty.
Pardubice uzavřely smlouvu se společností Nevajgluj, která projekt zaštituje, právě před rokem. A teď radnice za úklid nedopalků požaduje něco přes 1,1 milionu korun. Jak k této částce magistrát došel? „Služby města Pardubic vyhodnotí, kolik uklidily z košů, kolik uklidily z popelníků, které jsou po městě instalovány, a kolik uklidily při ručním úklidu třeba zametáním. Nedopalky vytřídí od jiného odpadu a podle výsledného objemu dáváme dotazník do Nevajgluj a oni nám zpět dávají peníze za tento úklid,“ vysvětlila princip náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO ).
V Pardubicích je největší problém s nedopalky například v okolí vlakového nádraží, na třídě Míru nebo v okolí bytových domů a laviček, kde obvykle posedávají skupinky lidí a kouří.
Vajglovník se nezastaví
Město má na jejich úklid dokonce vyčleněného pracovníka, kterému se přezdívá vajglář nebo vajglovník. Ten denně prochází nebo projíždí vytipovaná místa s pojízdným vysavačem - jeho odpadní nádoba se naplní nedopalky každý den většinou až do tří čtvrtin. Zarážející je, že nedopalky často leží odhozené na zemi i tam, kde je odpadkový koš doslova na dosah ruky. Ani hrozba pokuty, která je v Pardubicích možná až do výše 5 tisíc korun, ale některé lidi od odhazování cigaret na zem neodradí.
Pardubice budou s projektem Nevajgluj pokračovat i nadále. Jednak tím město v podstatě získává peníze na úklid veřejných prostranství, a zároveň je projekt spojený s informační kampaní. Ta například na zastávkách městské hromadné dopravy upozorňuje na ekologická rizika nedopalků, které skončí na zemi místo v koši.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdy se měly rozsvítit červené kontrolky? Byrokratický postup s bitcoiny byl velmi zlehčený, říká Decroix
-
Čtyři roky od tornáda na Hodonínsku a Břeclavsku. Obce pokračují v rekonstrukcích
-
Rusko vycvičí stovky čínských vojáků, tvrdí ukrajinská rozvědka. Mají sbírat zkušenosti z války na Ukrajině
-
Ruský útok na Dnipro si vyžádal 17 obětí, zranil téměř 280 lidí. Drony poškodily infrastrukturu