Minestrone je italská hustá zeleninová polévka. Neexistuje žádný pevně daný recept, zkuste ji s rýží

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Italská zeleninová polévka minestrone. Pro dochucení použijte parmazán
0:00
/
0:00

Mezi obvyklé ingredience na italskou zeleninovou polévku minestrone patří především rajčata, dále fazole, cibule, celer, mrkev a případně další zelenina. Neexistuje ale žádný pevně daný recept, většinou se prostě uvaří zelenina, jaká je v daném ročním období k dispozici, někdy navíc těstoviny či rýže.

Sytou zeleninovou polévku Minestrone můžete libovolně obměňovat podle sezony a své chuti. Pokud nejíte maso, prostě vynecháte z receptu slaninu a polévku můžete podávat třeba s mozzarellou.

Suroviny:
konzervovaná krájená rajčata 800 g, rajčatové pyré, konzervované různobarevné fazole 400 g, cibule, česnek, 2 mrkve, řapíkatý celer 2 řapíky, chilli koření,
mletá uzená paprika 1/4 lžičky, zeleninový vývar 1,5 litru, rýže 100 g, olej, čerstvé italské bylinky (např. bazalka, hladkolistá petržel, tymián, oregano) sůl a čerstvě namletý pepř

Postup:
Cibuli, česnek a mrkev oloupejte. Mrkev a bylinky nakrájejte nahrubo, cibuli, celer a česnek nadrobno. Ve velkém hrnci rozehřejte na středním stupni olej a opékejte na něm nakrájenou zeleninu, bylinky a koření zhruba 10-15 minut doměkka.
Přidejte rajčatové pyré a konzervovaná rajčata. Zalijte vývarem. Rýži několikrát propláchněte a vsypte do polévky. Osolte, opepřete, přiklopte poklicí, zahřejte k varu, snižte teplotu a zvolna vařte 30-45 minut nebo až bude rýže uvařená. Čas od času promíchejte.
Fazole sceďte, propláchněte vodou a vmíchejte do hotové polévky. Posypte strouhaným sýrem a lístky bazalky, zakápněte olejem, podle chuti osolte a opepřete a podávejte.

Název Minestrone pochází z italského slova minestra - polévka. Detaily receptu se liší i krajově. Většinou je vegetariánská, někdy se přidává maso nebo se jako základ použije masový vývar.

Minestrone.

Minestrone je jedno z nejoblíbenějších jídel italské kuchyně. Původně to byla součást tzv. cucina povera, tedy chudé kuchyně. Šlo o velice skromný pokrm, většinou podávaný jako hlavní jídlo.

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...