Mořidlo je pro přípravu zvěřiny nezbytné. V nové Zvěřinové kuchařce najdete i jednoduché tipy na skvělou podzimní hostinu
Spisovatelka Danka Šárková oslovila před 5 lety veřejnost svou Krkonoškou kuchařkou plnou tradičních receptů z Krkonoš. Teď vychází jako protipól její nová Zvěřinová kuchařka. Inspiraci hledala ve starých mysliveckých receptech i od zkušených současných myslivců a sokolníků. Všechny recepty sama uvařila a do knihy je nafotila Lucie Lízlerová.
„Lidi se bojí vařit zvěřinu kvůli náročnosti na přípravu. To se snažím ve své Zvěřinové kuchařce trochu vyvrátit. Je to maso svobodných zvířat. Pokud si koupíte zvěřinu přímo od myslivců, tak je to velice kvalitní, bezpečné a zdravé maso s velkou výživovou hodnotou,“ doporučuje spisovatelka Danka Šárková.
Mořidlo z kořenové zeleniny
Spárkatá zvěř se k vám dostane už vyvržená a je ji potřeba nechat několik dní odležet v chladu. Doporučuje se nechat zvěřinu zrát v kameninové nádobě, ale v dnešní době ji můžeme uložit i do nerezové nebo jiné nádoby. Pokud máme zvěřiny jen kousek, zabalíme ji do alobalu.
„V každém případě doporučuji zvěřinu aspoň na den naložit. Mořidlem může být kořenová zelenina, naložit ji můžete do červeného vína a česneku, do bylinek, nebo zalít jen máslem a nechat přes noc v chladnu,“ popisuje autorka receptů.
Vynikající je polévka ze zvěřiny, ale i řízky nebo pečená kančí žebírka namořená v kořenové zelenině. Druhý den vyndáte z alobalu a pečete s divokým kořením.
K jezevci se musíte projíst
Kanec, muflon, jelen, daněk, zajíc nebo bažant? „Vynikající maso je z mého pohledu z jelena a daňka. Zajíc mi ale nechutná, má to úplně jinou chuť než králík. Ale jsou fajnšmekři, kteří zajíce upřednostňují. A nejlepší je podle některých odborníků na zvěřinu jezevec. K tomuto masu se musí člověk projíst,“ usmívá se Danka Šárková.
Co je to rilet a jak se připravuje? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Jak se dřív vařilo v Krkonoších? Vyzkoušejte Hladkou Ančku a cukroví, které voní masem
Sejkory, lepenice, kucmoch, flejšky nebo klouzáky, to jsou tradiční jídla z Krkonoš. Spisovatelka Danka Šárková tyto recepty získala od tamních hospodyněk.
-
Z lesa na stůl. Státní a vojenské lesy nabízí prodej zvěřiny přes internet
Lesy České republiky chtějí podpořit zájem veřejnosti o zvěřinu. Společně s Vojenskými lesy a statky spustily proto speciální webové stránky s názvem Z lesa na stůl.
-
Voní to, chutná to, křupe to. Chcete recept na kváskový chléb?
Na výrobu kváskového chleba potřebujete jen pár věcí. Kvásek, mouku, vodu a sůl. Základem je kvásek. Expertka na bio potraviny Barbora Hernychová si kvásek hýčká už 6 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.