Mráz jim nevadí, střídání teplot ano. Letošní zima dává králíkům zabrat
Letošní zima trochu komplikuje rození králíčat. Králík je totiž poměrně stresové zvíře a vadí mu rušivé momenty, na které není zvyklý, ať se to týká vnějších ruchů nebo počasí.
„Může to být štěkající pes nebo dokonce myši ve stodole, kde jsou králíkárny. Králíkům vadí také prudká změna počasí, což se bohužel ukázalo letos v zimě, kdy se začala rodit první mláďata,“ říká místopředseda holických chovatelů Ladislav Kašpar.
Předčasná příprava hnízda je špatným znamením
Jakmile si samice připravuje hnízdo hodně dopředu, bývá problém. „Když otevřu kotiště a vidím, že si králice trhá chloupky a připravuje hnízdo 14 dnů před porodem, říkám si, že je něco špatně. Nejlepší je, když je to ze dne na den. A právě to střídání teplot letos zapříčinilo hodně úhynů,“ lituje chovatel.
V zimě se rodí nejodolnější jedinci
První letošní králíčata už se rodí. Připouštět se mohou sice celoročně, ale podle chovatele Kašpara jsou nejodolnější mláďata narozená od ledna do dubna. Ramlice, jak se říká samici králíka, by měla mít hned po zapuštění k dispozici svůj kotec, aby se v klidu mohla připravit na porod. Kotiště se dává na místo, kde je šero a klid. Březost samice trvá 28 – 34 dnů.
„Zimní plemenitba bývá v pořádku. Vždyť dřív se odchovávali králíci běžně i za velkých mrazů. Když je klid a zima je stálá, je to lepší, než když je teplo, ale teploty kolísají. To byl letošní problém. A mnohem víc vadí králíkům velká vedra. Proto je od června nepřipouštím, začínáme zase až na konci srpna,“ dodává Ladislav Kašpar.
Jsou ramlice vzorné matky? A kolik králíků by si měl začínající chovatel pořídit? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Králíka nebo morče jako mazlíka? Králík potřebuje běhat, morče nesnáší samotu
Každé zvíře potřebuje péči a vhodné podmínky pro chov. Ať už se rozhodnete chovat králíka, morče nebo křečka, vždy musíte vědět, co dané zvíře potřebuje.
-
Králíkům jen granule? Zkušený chovatel je pro pestřejší stravu
Králíci snášejí mnohem líp zimu, než teplo, to se nemění. Co se ale velmi změnilo, je jejich strava. Podle zkušeného chovatele Ladislava Kašpara z Holic hrají prim granule.
-
Začalo to nákupem pěti německých vajíček. Teď chovatel slepic udává směr
Jiří Herynek je zakladatelem Klubu chovatelů bantamek. Bantamka je drobná, okrasná slepice, původní zakrslé plemeno. Váží do půl kilogramu, vajíčka jsou také menší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.