Mušle nechte viset. Poutníkům ukazují svatojakubskou cestu
Když člověk někde vidí samolepku, může zapochybovat, jestli ji tam nenalepil vtipálek nebo vandal. V případě samolepky s mušlí ale můžete být v klidu. Pravděpodobně ji lepil nějaký nadšenec do svatojakubské cesty.
Aktuálně už je vyznačená celá východočeská trasa. Potvrzuje Zora Voženílková: „Podepsali jsme dohodu s Klubem českých turistů a mohli jsme značit opravdu oficiálně. Už jsme vstoupili do Jihočeského kraje. Na cestě můžeme najít doslova klenoty a skvosty. Teď po zimě kontrolujeme, v jakém stavu jsou samolepky. Uvítali bychom lavičky, trvalou formu značení ve formě mušle.“
Třeba na pardubickém zámku budou mít poutníci možnost zakoupit poutnický pas zvaný kredenciál. „Do něj následně sbírají razítka z různých míst na trase. Taky by tam na hradbách měla být vztyčená deska s vytesanou mušlí, nápisem Santiago de Compostela a počtem kilometrů. V Přelouči před kostelem svatého Jakuba by pak měl být kámen s informační cedulí.“
Proč taková dálka?
Lidé podle Voženílkové vždy hledali určité zklidnění, hledali sami sebe. „Řada lidí se na trasu vydávala díky své náboženské orientaci, přírodě anebo historii. Poutník byl šiřitelem informací, krajina na něj působila. Dřív bývali i placení poutníci, které si najímali lidé, co nemohli kvůli zdravotním anebo časovým důvodům pouť vykonat.“
Svatojakubská cesta má svou východočeskou variantu. Poznáte ji podle žluté mušle
Cesta Svatého Jakuba patří mezi ty nejznámější na světě. Do Španělska se vydávají často lidé, kteří prožívají v životě určité změny a hledají ten správný směr.
Zora Voženílková osobně byla ve Španělsku celkem čtyřikrát. „Přímo do Santiaga jsem došla dvakrát. Informace, které jsem dostávala, nebyly často hned rozklíčovatelné. Význam mi došel třeba až po čtyřech letech.“
Taky zná Jana Duška, který dokonce absolvoval dlouhou pouť na invalidním vozíku. Chystá k tomu přednášku Camino na kolečkách aneb na vozíku život nekončí. Na pardubické faře bude ve čtvrtek 24. května od 17 hodin. Zúčastnit by se měl i cestovatel Petr Hirsch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.