Muzeum historických rádií v Dolní Čermné ukazuje krystalky i Goebbelsovu tlamu

30. leden 2018

Přes třicet let pracoval Karel Hrodek v Tesle Lanškroun. Do tehdejších výrobků se doslova zamiloval. Začal si schovávat součástky a dával dohromady jednotlivé radiopřijímače. Exponátů přibývalo a dnes už je na světě muzeum.

Hrodek je majitelem firmy, která dodává součástky výrobcům elektroniky. A právě u svého podniku v Dolní Čermné vytvořil muzeum historických rádií. „Tím nejstarším je krystalka z roku 1928. Nejmladší pak z roku 1990, kdy prakticky Tesly postupně končily.“

V Tesle Lanškroun začal pracovat v roce 1958. „Postupně jsem prošel různými funkcemi. Podnik a další závody jsem dokonale poznal, třeba v Jablonném, v Ostravě, v Pardubicích i Přelouči. Pro první tranzistorový přijímač Tesly Přelouč jsme vyvíjeli v Lanškrouně kondenzátory a potenciometry.“

Všechno původní 

Ne každý přístroj v této sbírce je funkční, protože se podle Hrodka některé díly nedají sehnat. „Abych tam dával moderní součástky, to se mi nezdá.

Soukromé muzeum v Přelouči představuje stovky výrobků tamní zaniklé Tesly

Přelouč. Soukromé muzeum, které ve svém krámku provozuje sběratel Petr Schejbal, mapuje kompletní sortiment pardubické a přeloučské Tesly

Soukromé muzeum v Přelouči nabízí unikátní sbírku výrobků, které se vyráběly v tamní dnes už zaniklé Tesle. Sběratelům se podařilo shromáždit více než tři stovky rádií, magnetofonů a dalších elektrospotřebičů.

Zajímavostí jsou třeba dvě rádia lidově zvaná Goebbelsova tlama, která nemohla přijímat některé frekvence. „Poslouchání zahraničního rozhlasu se v té době trestalo smrtí. Na každém rádiu musel být příslušný štítek. Takové přijímače musela vyrábět každá země v rámci Velkoněmecké říše,“ připomíná Karel Hrodek.

Někteří návštěvníci vzpomínají, že určité rádio mají doma, v garáži anebo že ho vyhodili. „Uvítáme podobné exponáty, zajistíme odvoz vlastními prostředky. Z několika rádií vytvoříme dokonalý exponát.“

Přeshraniční přesah

Jako byla v Lanškrouně Tesla, tak byla v polském Dzierżoniówě další firma, která vyráběla rozhlasové přijímače. „Tamní muzeum proto vytvořilo pěknou sbírku. Navázali jsme spolupráci a předali jsme několik našich exponátů jako základ sbírky Tesly. Naopak my jsme dostali radiopřijímač s názvem Sudety.“

V Dolní Čermné najdete taky malou sbírku telefonních přístrojů, magnetofony anebo přijímače a vysílače tehdejší VB a dnešní policie. Přijet můžete kdykoliv, ale předem zavolejte, aby vám někdo otevřel.

autor: Jakub Malý
Spustit audio