Muzeum Jindřicha Žilky, staročeské máje i zámeček. Vítejte ve Starých Ždánicích
Staré Ždánice leží zhruba 8 kilometrů od Kunětické hory na břehu Opatovického kanálu. Najdete tam kostel svatého Václava ze 14. století, muzeum prvorepublikového politika Jindřicha Žilky i zámeček, který v 19. století postavil místní rod mlynářů.
Kostel ve Starých Ždánicích postavili v roce 1339 benediktýnští mniši z Opatovického kláštera. Původně bylo ve věži pět zvonů. „Při první světové válce dva zrekvírovali, ale v roce 1936 byly nahoru dva zvony znovu vytaženy. Ty zase padly za oběť druhé světové válce. Takže teď je nahoře jeden velký zvon, jeden umíráček a jeden nejstarší ocelový zvon,” vysvětluje kronikář Lubomír Petříček. Ocelový zvon je v kostele nejspíš od úplného začátku, ale momentálně je bohužel nefunkční.
Staré Ždánice si zamiloval i Jindřich Žilka
Obecní úřad ve Starých Ždánicích byl kdysi sídlem československého politika Jindřicha Žilky. Ten v obci během první republiky zajistil výstavbu chodníků, silnic, rybníků a mnohého dalšího. V budově obecního úřadu je proto malé muzeum, ve kterém uvidíte nejrůznější Žilkovy dokumenty, jako je oddací list, vojenský průkaz nebo dobové fotografie. Zajímavá je i samotná budova, kterou nechal Žilka postavit ve 30. letech. Uvidíte v ní původní dřevěné schodiště, podlahy i topení.
Tradici staročeských májí ve Starých Ždánicích dodržují každý rok. „Mladí jsou oblečení do dobových krojů. V čele průvodu jdou pánové družby, kteří mají za úkol vykoupit děvče z domu a vyvést ho do společnosti. U každého baráku, kde děvče bydlí, je malá májka, což je mladá břízka. Když se děvče vyvede z domu a odtančí si svůj tanec, tak se májka na znamení toho, že je děvče vyvedeno, zlomí,” popisuje místostarosta Milan Ansorge.
Tato tradice se dodržuje na různých místech východočeského kraje. Staré Ždánice jsou ale unikátní tím, že mají živý hudební doprovod. Letos budou staročeské máje 28. května. Průvod vyrazí ve 13 hodin od obecní hospody směrem k domům dívek. Organizátoři zvou zájemce všech věkových kategorií.
Zámeček pro vysloužilé mlynáře
Zámeček Staré Ždánice postavil mlynářský rod Prokešů v roce 1877. „Zhruba dvě stě metrů odsud měli velký mlýn. Byl to největší mlýn na opatovickém kanále. Měli tam velkou obytnou budovu, ale řekli si, že by bylo hezké mít ještě reprezentativní vilu v centru obce. Zejména pro mlynáře, který půjde na odpočinek,” vysvětluje nynější majitel Nathaniel Filip de Aras. Momentálně je zámeček v rekonstrukci, ale do budoucna tam majitelé plánují prohlídky i kulturní akce.
Související
-
Ubytovna konečně zmizela. Ždánice řeší, co s volnou plochou
Ze Starých Ždánic na Pardubicku definitivně zmizelo zbořeniště bývalé ubytovny pro sociálně slabé. V obci stály ruiny kvůli tahanicím s demoliční firmou víc než rok.
-
Lidé ve Stéblové v referendu odmítli těžbu štěrkopísku
Lidé ve Stéblové nechtějí těžbu štěrkopísku, v místním referendu se proti ní vyslovilo přes 80 procent lidí. Referendum je platné a částečně je pro obec závazné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.