Výlet za těmi, kteří propadli dějinami až na dno

Poslechněte si, kde skončily sochy z časů totality
Nacistická i komunistická totalita stavěla pomníky svým hrdinům. Z veřejných prostranství mizely většinou s pádem režimů - říšské orlice, traktory, sochy Stalinů, Leninů i Gottwaldů. Kam se ale poděly?
Pardubický Lenin seděl před divadlem a sledoval dění v centru města víc než třináct let. Slavnostní odhalení proběhlo v listopadu 1976 a deinstalace 8. února 1990. Sochu odvezli a dlouhá léta nikomu nechyběla. Zřejmě spíš přebývala a tak ji město v roce 2001 prodalo za více než 400 tisíc korun brněnské sběratelce Ludmile Sommerové, která budovala muzeum totality. Podle informací časopisu E15 ale sběratelka nedlouho poté zemřela a socha Lenina zmizela.
Dnes by se pravděpodobně ocitla v Ohrazenicích, v depozitáři Východočeského muzea v Pardubicích, kde schraňují mimo jiné i sochařské výtvory z doby totality. Muzejníky zajímají artefakty s příběhem, tedy nejen jména a osudy autorů, ale také místa, odkud byly sochy přiveženy, a samotný proces jejich postavení i odklizení. Muzejní historici mají radost z každého nového přírůstku a pokud se jim nevejde do moderních depozitních regálů, můžou ho umístit na zastřešenou terasu, která je v areálu ohrazenického depozitáře.
Lenin na zahradě, Gottwald u radaru
Sochy hradeckého Gottwalda i Lenina jsou v soukromých rukách. Zatímco Lenin je umístěn na soukromé zahradě a není přístupný veřejnosti, Gottwald z dnešního Ulrychova náměstí stojí na bývalé radarové základně u Ruseku a vlastní ho Východočeský klub přátel vojenské techniky. Po telefonické domluvě je možné Klementa Gottwalda navštívit. Lenin návštěvy nepřijímá.
Stalin jako netvor v labyrintu
Když Petr Kučera se svou ženou kupovali zámek Nové Hrady, netušili, že ve sklepení mají v dřevěné bedně spícího netvora. Zámek opravovali a budovali také zámecké zahrady, jejichž součástí se stal i labyrint.
Podle řecké mytologie je uvnitř labyrintu uzavřen netvor, Mínotaurus, napůl člověk a napůl zvíře. Kučerovi proto umístili do středu jejich zámeckého labyrintu zapomenutou sochu diktátora. Nestojí ale na žádném podstavci, je do půlky stehen zakopaný v zemi a navíc v šikmé pozici, jakoby měl každou chvíli padnout. „Mladší lidé už diktátora Stalina neznají,“ říká Petr Kučera, „mají ho za jakéhosi vojáka.“ Proto stojí u sousoší cedulka s vysvětením, kdo to byl a jaký vliv měl na naši poválečnou politiku.
Zdeněk Nejedlý zůstal
V Litomyšli před jednou ze základních škol stojí socha Zdeňka Nejedlého. Po Sametové revoluci došlo k několika pokusům o její odstranění, nakonec zůstala na původním místě s vysvětlujícím textem na doplňkové desce: „...rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu...“
Barikádník v Holicích
Stěhování sousoší zažily v roce 2016 i Holice, které chtěly uvolnit prostranství v sokolském parku v centru města.Občané Holic skrze veřejnou anketu vybírali nové místo a většinově se shodli na klidném prostranství před hřbitovem. Barikádník Josefa Malejovského tak putoval do blízkosti jiné Malejovského sochy upomínající oběti konce války v Holicích.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.