Muzeum ve Vysokém Mýtě slaví 150 let a zve na Muzejní noc

8. červen 2021

Počátky Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě sahají až do 19. století. A letos si v Mýtě připomínají kulaté výroční 150 let od jeho založení. Hlavní část oslav bude až v září, ale už tento týden muzeum zve na Muzejní podvečer a noc.

Za vznikem muzea stojí osoba Karlouše Richtera. „To je velice zajímavá osoba. On nebyl z Mýta, byl ze Svitav. My ani nevíme, kdy se ve Vysokém Mýtě usadil, každopádně víme, že tam koupil mlýn Sárovec a víme, že už v 60. letech zasedá v radě města a podává jeden zajímavý návrh za druhým,“ říká ředitel muzea Jiří Junek.

V roce 1859 byla z popudu jazykovědce a historika Aloise Vojtěcha Šembery snaha zachránit městský archiv. Správcování archivu se ujal Karlouš Richter a písemnosti skutečně zachránil. „Jeden z Richterových návrhů v roce 1871 byl, aby při městském archivu vzniklo i muzeum, radní to odsouhlasili a tím vzniklo nestarší městské muzeum v Čechách.“

Září ve znamení oslav

Výročí založení připomene vysokomýtské muzeum v září. „Jednak půjde o výstavu 150 let, 150 příběhů, kdy jsme vybrali předměty z naší sbírky. Všechny mají nějaký zajímavý příběh, třeba jak byly sehnány, nebo komu sloužily,“ říká Jiří Junek a doplňuje program oslav: „Zároveň se chystáme otevřít novou expozici k dějinám Mýta s názvem Vysoké Mýto světové, kde se budeme snažit ukázat, že město se podílelo i na utváření událostí v jiných státech. Dále plánujeme koncerty, nebo do hradební zdi osadíme desku, jako připomínku vzniku muzea.“

Muzejní noc

Také letos se muzeum zapojí k celostátnímu festivalu Muzejních nocí, který připadá na pátek 11. června. „Program jsme připravovali v době, kdy nebylo jasné, jaká budou platit opatření, proto jsou nosným tématem vycházky po městě. Jedním z témat bude Vysoké Mýto vojenské. Druhá vycházka bude s archeologem. A další zavede zájemce na hřbitov, po hrobech významných rodáků.“

Čtěte také

Pracovníci vysokomýtského muzea připravili také komentovanou prohlídku současné výstavy o vedutách malíře Jana Antonína Venuta. „Tam bude možné se i aktivně zapojit a vytvořit si vlastní vedutu. A zpřístupněný bude také barokní areál ve Vraclavi. V budově bývalých lázní jsme připravili novou expozici o dějinách obce Vraclav. A otevřené bude také Muzeum českého karosářství,“ doplňuje Jiří Junek.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.