Na návštěvě u farářů našeho kraje

Na návštěvě u synodního seniora Českobratrské církve evangelické Daniela Ženatého

Český protestantský teolog Daniel Ženatý se narodil 12. prosince 1954 v Moravské Krumlově. Jeho otec byl farář, a tak se často s rodinou stěhoval.  Do pěti let vyrůstal v Miroslavi, dětství prožil ve Vsetíně.

Kazatelem se stal v roce 1979, o rok později začal působit jako vikář a později farář sboru Českobratrské církve evangelické ve Valašském Meziříčí. Daniel Ženatý během této služby absolvoval i prezenční vojenskou službu, na kterou sice nerad vzpomíná, ale přiznává, že díky ní získal řadu lidských zkušeností. Ty mohl později využít i jako kaplan v pardubické věznici, kde lidem jako duchovní pomáhal sedm let.   

Od roku 1990 působil Daniel Ženatý v Novém Městě na Moravě a po patnácti letech se stal farářem sboru v Pardubicích. Často spolupracoval s Českým rozhlasem Pardubice, po několik let přispíval svými postřehy a úvahami do pořadu Myšlenka pro každého.

Své texty potom Daniel Ženatý shrnul v publikaci Přeji pěkný den (s podtitulem Přemítání do éteru, vydal Kalich 2008) a Nejsme na útěku (Kalich 2011). V současné době se můžete s promluvami Daniela Ženatého setkat na vlnách Českého rozhlasu v magazínu Mezi nebem a zemí.

Daniel Ženatý byl v květnu 2015 zvolen do funkce synodního seniora Českobratrské církve evangelické. Z Pardubic se přestěhoval do Prahy. Od roku 2017 působí ve funkci předsedou Ekumenické rady církví.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.