Na Seči mají atrakci, která vydrží jen pár týdnů. Je celá z ledu

30. leden 2017

Stará skála u sečské přehrady působí jako magnet. Na pár měsíců v roce totiž šedivou stěnu porostlou mechem a lišejníky pokryje mrazivá výzdoba, dlouhé ledové krápníky, které se spojují v mohutný vodopád.

Na zvláštní pohled si museli lidé počkat několik tisíc let. Tak dlouho trvalo, než skála dostatečně a tím správným způsobem popraskala.

S geologem Janem Douckem z Geoparku Železné hory jsme se vydali pod skálu, na které stojí hrad Oheb. Skálu pokrývá ledová vrstva. „Možná by se to dalo nazvat ledový vodopád. Jsou to krápníky různých tvarů, velikostí, místy špičaté, místy kulaté, někde už opadané.“

Voda nejdřív projde skálou

„Kupodivu tyto krápníky mají co do činění s geologií a jsou s ní úzce propojeny, protože skála, která je nad námi, je poměrně mohutná, a dešťové srážky, které spadnou v její horní partii, pak prosakují skálou a díky jevu, kterému říkáme puklinatost, tak ta voda vytéká vlastně na povrch. V případě, že je dostatečný mráz, pak voda vytváří takové krásné ledové úkazy,“ dodává Doucek.

Voda tedy nestéká po skále, ale vychází zevnitř puklin. „Puklinatost je takový hezký český pojem. Když se podíváte na tu horninu, tak vidíte, že není kompaktní, že to není jedna masa, ale že jsou v ní různé prasklinky, to je cesta, kudy může voda vytékat ven,“ doplňuje Doucek.

Podle něj krápníky mohou vydržet až do jara, ale záleží na teplotních podmínkách. Stěna je odvrácena od slunce, takže krápníky nejspíše sluneční svit neroztaví. Podobné ledové vodopády můžete najít také v Hedvičině údolí pod Lichnicí.

Ledopád u sečské přehrady
autor: kop

Související