Na Smetanovu Litomyšl nejen ve fraku. Festivalové zahrady vítají i batůžkáře

13. červen 2017

Přípravy vrcholí, organizátoři skoro nespí. Blíží se páteční start tradiční akce. Letos ji nově doplní velký doprovodný program ve Festivalových zahradách.

„Bylo nám líto, že si náhodní turisté nemohli koupit lístky. Město festivalem nežilo tak, jak jsme chtěli. Proto nabídneme různá hudební vystoupení i pro nejmladší generaci. Zároveň se tam chystají veřejná čtení, pohádky, divadelní představení. Člověk si může lehnout na trávník, objednat si piknikový košík a poslouchat, co se mu zrovna líbí. Celý program tam je hodně populární,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna.

Široké rozkročení

V programu Smetanovy Litomyšle jinak najdeme koncerty ryze klasické, lehce přesahové. „Letos jsme se trochu zaměřili i na jazz. Objeví se tak třeba trumpetista Arturo Sandoval, desetinásobný vítěz cen Grammy. Zastoupené jsou ale taky další žánry.“

Čtěte také

Úvodní koncert České filharmonie bude podle Pikny patřit památce jejího nedávno zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. „On sám se Smetanovy Litomyšle aktivně zúčastnil, byl čestným občanem města. Jeho rodina tam kdysi žila. Jsme velmi smutní a rozhodli jsme se celý festival věnovat jeho památce.“

Ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna

A třeba takový Vojtěch Dyk se do Litomyšle chystá potřetí. Originální verze i ozvěny jazzu, swingu a ragtime zazní v jubilejním dvacátém Koncertu na přání na zámeckém nádvoří. Vystoupí tam i The Puppini Sisters a B-Side Band. „Vojtěcha Dyka si lidé opravdu velmi přejí. Je to člověk talentovaný v různých oborech,“ připomíná Jan Pikna.

Národní festival. Už zase

Smetanova Litomyšl získala svůj staronový název. Od letoška je znovu národním festivalem. „Byl tak založený kdysi a zůstával jím ještě v roce 1990. Pak jsme vstoupili do Evropy, snažili jsme se co nejvíc přizpůsobit evropským rozměrům a dostat se do kontextu. Celkem logicky se do názvu dostalo slovo mezinárodní.“

Čtěte také

A Jan Pikna pokračuje: „Jsou otevřené hranice, máme pocit, že je potřeba spíš ukazovat identitu jednotlivých kultur. U nás navíc hraje kompletní česká interpretační špička – národní divadla, nejlepší orchestry. Česká hudba u nás převažuje.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.