Natáčíte si jízdu autem kamerou? Za zveřejnění videa hrozí vysoká pokuta

4. leden 2019

Kamera v autě má své plusy i mínusy. Pořízený záznam může pomoci při objasnění dopravní nehody, nebo vybrzďování. Poskytne i vzpomínkové záběry z cest na dovolené. Pozor ale na zveřejňování videa na internetu.

Člověk, který natáčí auto kamerou, si se zákonem na ochranu osobních údajů nemusí lámat hlavu jen v jednom případě. Pokud si pořizuje záběry pro osobní účely, aby si zdokumentoval cestu na dovolenou, a nemá v plánu záznam nikde zveřejňovat. Jakmile ale při snímání během cesty natočí nevhodné chování jiného řidiče na silnici a pak na něj na sociálních sítích upozorní své přátele, může se dostat do problémů. Za takový přestupek podle ÚAMK hrozí pokuta až 10 000 Kč.

Černé skříňky v autech namísto kamer?

„V dnešní době dávat záznamy na Facebook je velký fenomén a někdy si říkám, že ten kdo při jízdě v autě nebo na motocyklu natáčí, způsobí mnohem více dopravních přestupků, než ten, který je pak na pranýři,“ směje se Libor Budina z Autoklubu ČR.

Je třeba si uvědomit, že kamera v autě není všelék. Kolikrát může pomoci při analýze dopravní kolize, přestupku, ale ne vždy. Vozidlo má čtyři strany, a ne všude záběry dosáhnou. „Vnímám to jako dobrý doplněk, ale větší výhodou v budoucnu určitě budou černé skříňky, zabudované do nově vyrobených vozidel. Kromě jiného, budou schopné zaznamenat rychlost auta, nebo náhlé brzdění. Dočkat bychom se mohli přibližně do dvou let.“

Záběr z videa v případu vybržďování na dálnici D1, které řešil v roce 2017 soud

Kde má kamera své místo?

Kamera za čelním sklem by vám při jízdě neměla bránit ve výhledu. Pevné určení místa není podle Ministerstva dopravy úplně možné. Zorné pole řidiče se totiž posuzuje pro každý typ vozidla individuálně. Nic nezkazíte, když zařízení umístíte na dolní část čelního skla, kde výhledu na vozovku a okolí vozu brání plechy karoserie. Další možné místo je pod horním zatemňovacím pásem čelního skla se sníženou propustností. Vhodná je i zadní plocha zpětného zrcátka, za kterou se kamera schová tak, aby nebyla vidět, a tím pádem šoférovi nebrání ve výhledu. „Osobně bych se držel jednoduchého pravidla. Kameru dejte mimo stíratelnou plochu vašich stěračů. V případě policejní kontroly, by to mělo být v pořádku,“ ujišťuje Libor Budina.

S kamerou za hranice

Cestujete-li s kamerou na předním skle do zahraničí, zjistěte si pravidla pro používání v jednotlivých zemích. Dodržování jasných českých pravidel pro záznam cest totiž v cizině nemusí platit. Třeba v Rakousku smíte kameru použít jen tehdy, když chcete po nehodě zaznamenat následky kolize. Opatrní musíte být i v Německu, kde se soudy stále zabývají tím, jestli jsou záběry kamer legální, nebo ne. Je otázka, zda převáží ochrana práv natáčených osob, nebo zájem o objasnění příčin nehod. V Maďarsku je povinné záznam pořídit s nižším rozlišením a zabezpečit ho proti neoprávněnému nahlédnutí třetích osob. U záběrů pořízených v Itálii zase musí být rozostřené registrační tabulky.

Video: Klasická nehoda v Pardubicích. Záznamů, jako je ten následující, je plné YouTube i Facebook. Jejich umístěním na web na sebe ale berete určitá rizika.

Podle čeho kameru do auta vybírat? Poslechněte si ze záznamu.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související