Opravit porouchaný gen? Genová terapie dá zrakově postiženým naději znovu spatřit svět
Genová terapie dává reálnou naději zrakově postiženým lidem, konkrétně těm, kteří trpí vrozeným onemocněním očního pozadí.
„Existují různé typy vrozených vad očního pozadí. Ještě před několika lety končily významným poškozením zraku až slepotou. Teď už ale přichází doba, kdy dokážeme porouchaný gen opravit,“ vysvětluje primář oční kliniky Oftex Vladimír Korda a pokračuje:
„Řada očních onemocnění je vrozených. Projevují se většinou od patnáctého, dvacátého roku věku. Díky genové léčbě už je dnes naděje na realizaci způsobu, jak ten poškozený gen opravit. Zásadní je, že už víme, jak to udělat technicky, je na to řada studií,“ vysvětluje MUDr. Korda.
Nevidomý člověk bude mít podle Kordy šanci znovu spatřit svět. I v České republice se začínají rozvíjet pracoviště, která poskytují genovou terapii u vrozených vad očního pozadí.
Genová terapie nejen pro vrozené vady
Genová léčba není určena jen pro vrozené oční vady, ale začíná se prosazovat i při řešení získaného onemocnění sítnice. Je to přelom pro tisíce lidí, kteří ve starším věku trpí právě onemocněním sítnice.
„Člověk od padesáti let nahoru se začíná potýkat s degenerací sítnice. Ten výskyt je poměrně vysoký. Vlhkou formu degenerace sítnice řešíme zhruba od roku 2010. A teď už se ve studiích zabýváme tzv. suchou formou. Do této doby jsme neměli možnost nabídnout lidem léčbu, teď se situace změní,“ slibuje MUDr. Vladimír Korda.
Jak probíhá operace suché formy degenerace sítnice? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.