Necelý rok po amputaci nohy má za sebou první závod v běhu. S protézou

Těžší pro mě bylo žít s vrozenou vadou než se rozhodnout o amputaci, říká mladá sportovkyně
Barbora Kafková se narodila s vrozenou vadou vtočených chodidel. Po řadě operací a dlouhé fyzioterapii se naučila chodit, sportovat a vedla zcela běžný aktivní život. Kolem 30 let se ale začaly objevovat problémy, levou nohu už téměř necítila a neurologické potíže se šířily do dalších částí těla. Lékaři proto doporučili amputaci nohy.
A Barbora souhlasila. „Musím přiznat, že to ráno před operací jsem měla obavy, i potom po probuzení. Nejde se na to úplně připravit. Na druhou stranu jsem to ale měla srovnané v hlavě dobře, takže ten strach se poměrně rychle rozplynul,“ vzpomíná na necelý rok starou amputaci své levé nohy Barbora Kafková.
Dnes je zpátky ve svém aktivním životě, hraje basketbal s vozíčkáři z Pardubic, ale s protézou jezdí na snowboardu, běhá, a dokonce má za sebou první závod na 8 km se zdravými lidmi. Přiznává, že je ale stále hodně unavená.
Paradoxem je, že dnes se vrozená vada vtočených chodidel pes equinovarus léčí sádrováním hned po narození a většinou se nohy daří téměř bez následků napravit. „Beru to jako fakt, a vlastně mě uklidňuje vědomí, že kdybych jednou měla dítě se stejnou vadou, dá se to už dneska řešit,“ dodává Barbora Kafková.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.