Neřvi, ale volej, radí logopedka dětem s chrapotem

7. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Malé děti na sebe křičí při hádce

S nástupem dětí do škol se zvýšil počet malých pacientů na ORL klinice v Pardubicích. Děti se chtějí prosadit v davu a křičí. To nedělá dobře hlasivkám. Vytvářejí se na nich hlasivkové uzlíky.

„Hlasivky při dýchání vypadají jako písmeno V. Jsou od sebe. Když začneme mluvit, tak se k sobě přiblíží a jak vydechujeme, výdechový proud vzduchu hlasivky prorazí a rozkmitá. Tím dochází k hlasu. Kdybychom nedýchali, nebudeme ani mluvit,“ vysvětluje fungování hlasivek klinická logopedka z ORL kliniky Nemocnice Pardubice Tereza Školníková.

Heeeeej je lepší, než hej!

Čtěte také

První rozražení hlasivek je zásadní pro jejich funkci. U dětí s hlasivkovým uzlíky dochází k nechtěnému tvrdému hlasivkovému začátku. Když se to děje delší dobu, může se na hlasivkách objevit hlasivkový uzlík. Školáci mají problémy s hlasem, často chraptí. Pokud se chrapot nelepší ani po třech týdnech trvání, je třeba řešit problém s lékařem.

Pokud zjistí foniatr hlasivkový uzlík, většinou odešle pacienta ke klinickému logopedovi, který ho učí hlas správně používat.

„Odnaučit děti řvát není jednoduché. Učím je to na citoslovci Hej! Děti dávají většinou důraz na první souhlásku - tedy písmeno H. A tím dochází k tvrdému hlasovému začátku. Když se ale volá, důraz dáváme na samohlásku, tedy Heeeeej! Intenzita je větší, což děti ocení, ale začátek není tak tvrdý,“ vysvětluje klinická logopedka a zároveň doporučuje lidem, kteří mají hlasový klid nešeptat.

Chlapec křičí do megafonu

Šepot vzniká jinak, než hlas. Vzniká třením o hlasivkovou řasu a to není pro poškozené hlasivky dobré. Při hlasovém klidu by se nemělo mluvit vůbec nebo - pokud je to nutné - polohlasem, jako když vedete důvěrný rozhovor.

Terapie bubláním

Zní to zvláštně, ale k uvolnění hlasivkových uzlíků se skutečně využívá lax vox terapie, tedy bublání přes zahradní hadici.

Dá se cvičit i v domácím prostředí, ale je třeba zkontrolovat správnou techniku klinickým logopedem.

„K bublání se používá zahradní hadice, což vymyslely chytré české hlavy. Zdravotnický materiál je totiž velmi drahý. Hadice musí mít průměr dva centimetry, délka se liší podle toho, jestli se léčí děti nebo dospělí,“ vysvětluje Tereza Školníková.

Další věc, kterou potřebujete k bublání je jeden a půl litrová PET láhev, která má etiketu dole. Po horní okraj etikety se nalije voda, do láhve se vloží hadice, pacient si ji dá do úst jako brčko, vyfukuje, a přitom říká Uuuuuu. Při mluvení tzv. do vody se vibrace vrací zpátky a masíruje hlasivky. Tato metoda je podle klinické logopedky Terezy Školníkové účinná, ale chce to trpělivost a čas.

Spustit audio

Související