Netradiční požadavky odmítám. V ložnici jsem nezaskakoval, říká hodinový manžel

17. květen 2021

Musíte svého manžela mnohokrát přemlouvat, aby přišrouboval poličku, a nakonec to stejně uděláte za něj? Tohle u hodinového manžela odpadá. Přijede, pomůže a zase zmizí, navíc nepotřebuje teplou večeři ani vyprat košili.

Označení hodinový manžel mohlo být především v počátcích profese trochu zavádějící a leckdo by si pod tím mohl představit úplně jinou nabídku služeb. Dnes už asi každý ví, co hodinový manžel dělá. „Já jsem nad tím přemýšlel, že bych si to třeba změnil na pomocníka v domácnosti, nebo něco podobného, ale už je to tak rozšířené, že lidé vědí, co dělá hodinový manžel,“ říká Jiří Kučera, který se jako hodinový manžel živí už 10 let.

Co hodinový manžel umí?

Jsou to především drobné práce technického charakteru v domácnosti. Vymalovat byt, sestavit nábytek, utáhnout kapající kohoutek, vyměnit vypínač. Je toho mnoho, co hodinový manžel může nabídnout. Do specializovaných činností, jako je třeba oprava plynu, nebo rozvody vody se ale obvykle nepouští. I když Jiří Kučera je výjimkou: „Jsem elektrikář, na to mám zkoušky. Kdybych na to neměl papíry, tak bych to samozřejmě nemohl dělat.“

Malíř, řemeslník, práce, zaměstnání (ilustrační foto)

Co se týká netradičních požadavků, jako je například doprovod do divadla, tam je Jiří Kučera nekompromisní: „Já bych určitě nešel, neposkytuji takové služby. Všechno to je o práci u mě. Neudělal bych ani výjimku.“ S požadavkem, aby za manžela zaskočil i v ložnici se ještě nesetkal: „Nikdy se mi to nestalo. Maximálně to, že šla parta mladých lidí a protože mám reklamu na autě, tak mi v noci zavolali, hrozně se hihňali a ptali se na tyto věci.“

Pomůže mladým i seniorům

Klientelu Jiřího Kučery tvoří široké spektrum lidí od seniorů, přes mladé lidi, kteří daný úkon neumí, až po zaneprázdněné podnikatele. Ti všichni jsou za pomoc hodinového manžela vděční. Dokonce i muži, kteří se stále neměli k provedení úkolu, nakonec pomoc uvítají: „Manžel přijde domů a je většinou rád, že je hotovo a má klid.“

Dlažba, dlaždičky, řemeslník, zaměstnání, práce (ilustrační foto)

A co když se něco nepovede? Stát se to může i šikovnému chlapovi, na to je ale každý hodinový manžel pojištěný. Navíc, jak přiznává Jiří Kučera, že by něco rozbil, se mu nestalo. Jen na začátku podnikání jednou rozbil kryt světla.

Práce, která baví

A co ho na práci hodinového manžela baví? „Ta práce je zajímavá, pokaždé dělám něco jiného, to se mi líbí. Někdy přijdu a ti lidé si chtějí povídat, nebo mi koukat pod ruce. Někteří si jdou raději dělat svoje a nechají mě v klidu pracovat,“ říká Jiří Kučera. Ne všechna setkání jsou ale příjemná: „Někteří klienti jsou hnidopichové. Hledají za každou cenu chyby. Je potřeba vysvětlit jim, proč tam ty chyby jsou a jestli jdou vůbec odstranit.“

A kolik služby hodinového manžela stojí? Záleží na každém. Jiří Kučera má pevnou hodinovou sazbu, ke které případně připočte i materiál. Ještě před příjezdem a odvedenou prací už klient ví, kolik práce bude stát.

Hodinová manželka

To není partnerka hodinového manžela. Jde o další rozšířenou profesi, kdy za vás někdo uklidí, vypere, vyžehlí, případně uvaří. Rozšířit nabídku o tyto služby ale Jiří Kučera neplánuje a raději zůstane u chlapské práce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.