Noc vědců v Pardubicích: univerzitní zmrzlina i sluníčkáři na hvězdárně

5. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Noc vědců v Pardubicích

Pestrou vědeckou jízdu slibují organizátoři pro páteční akci. Tentokrát Noc vědců vychází na 5. října. V Pardubicích se zapojí třeba hvězdárna a univerzita. Má to být oslava sta let české vědy.

Bohatý populárně-naučný program začíná v 16 hodin a v kampusu v Polabinách potrvá až do 22 hodin. „Letos se můžete těšit na prostory budovy Fakulty chemicko-technologické v univerzitním kampusu v Polabinách, které se otevřou všem zájemcům a nechají je nahlédnout do tajů vědy. Třeba kolegyně bude vyrábět zmrzlinu, čemuž se říká molekulární chemie, molekulární kuchyně,“ říká Iva Svobodová.

Pardubice mají hvězdárnu uprostřed města. Její kopule zdobí Dům dětí a mládeže

Kopule Hvězdárny barona Artura Krause

Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích má poněkud nezvyklé sídlo. Nachází se v nejvyšším patře Domu dětí a mládeže Alfa na známém pardubickém sídlišti Dukla. Veřejnosti je přístupná několik dní v týdnu a noční oblohu i hloubky vesmíru v ní můžete pozorovat dokonce jedním z největších veřejných dalekohledů v České republice.

Dopravní fakulta Jana Pernera bude mít asi dvacet stanovišť. „Chystá třeba letecký i železniční simulátor. Zdravotníci budou měřit radioaktivní záření zařízením GAMABETA. Dál tam bude virtuální realita, psychologická laboratoř. Dozvíte se taky, jak dobře investovat své peníze. A v 18 hodin odstartuje vědecká show populárního Michaela Londesborougha. Dorazí i hasiči, čtyři střední školy a zástupci firem.“

Počasí hraje do karet

Noc vědců bude mít taky astronomickou část. Pozorování na Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích by měla přát předpověď počasí. „Na obloze se lidé můžou těšit na velmi jasný Jupiter, Mars, Saturn. Aktuálně má velice zajímavé přelety mezinárodní kosmická stanice ISS. Když uvidíte, jak vysoko nad hlavou přelétá jasný neblikající bod, tak je to právě tato stanice,“ upozorňuje Petr Komárek.

Noc vědců v Pardubicích

Na hvězdárně taky bude stanoviště robotiky a programování, kde si budete moci vyzkoušet, jak funguje robot. Čeká vás představení studentských výzkumných projektů a prezentace občanské vědy. „Setkáte se s našimi mladými nadšenci. Vytvořila se u nás skupina takzvaných sluníčkářů, kde jsou odborníci na pozorování Slunce. Uvidíte i radiotechniky, kteří dokážou komunikovat s družicemi na oběžné dráze.“

Během Noci vědců se otevřou dvě unikátní výstavy. Příběh kapky budou vyprávět lidé z uskupení TESLA. A taky můžete vidět Sedm perel astronomie z dílny světoznámého astrofotografa Petra Horálka. Pro fotografy, výtvarníky a grafiky spustí organizátoři soutěž Science Art. Těšit se můžete i na fyzikální a chemické pokusy. Akce na hvězdárně začíná po setmění, tedy v 19 hodin.

autor: Jakub Malý
Spustit audio