Telecí proslavila lípa a teď i školní zahrada. Její podobu nalinkovaly děti
Stará klasika šla pryč a na světě je moderní prostor, kde chce člověk rád trávit svůj čas. U školy a školky v Telecím na Svitavsku prokoukla zahrada.
„Jak to vypadalo dřív? Představte si klasické statické kovové prvky, které moc nedovolují popustit uzdu fantazii a kreativitě. Nemůžete se moc rozběhnout a vyřádit se. Myšlenky na proměnu zahrady už mám hodně dlouho. Je to takový můj splněný sen. V roce 2021 Nadace Proměny Karla Komárka vyhlásila výzvu a nám se podařilo napsat žádost, se kterou jsme byli úspěšní,“ přibližuje ředitelka ZŠ a MŠ Telecí Olga Kosíková.
Delší přípravy, rychlý finiš
Jako první řekly svoje přání děti. „Oslovili jsme je, co by na té zahradě chtěly konkrétně proměnit, co by tam chtěly mít. Nejdřív jsme demontovali všechny staré prvky, museli jsme ve spolupráci s obcí připravit terén. A všechno začalo růst až minulý rok na podzim. Firma pracovala strašně rychle a chlapi byli neuvěřitelně šikovní.“
Ještě v pátek před úterním otevřením byla poslední brigáda s rodiči. „Založili jsme trvalkový záhon, který měla paní architektka v projektu. Asi 70 rostlin. Hlavním tématem zahrady mají být živly. Areál kolem školy je opravdu veliký. Tohle byla první etapa a chceme pokračovat dál. Máme tunel, tam je živel země a čekají nás dva stěžejní prvky, a to oheň, takže vznikne amfiteátr s ohništěm, a pak i vodní hrátky. Měly by tam přibýt naučné tabule. Všechno jsou to přírodní materiály, proto jsme nezapomněli na divoký kout, do kterého nechceme moc zasahovat.“
K zahradě patří i starý sad, kde si děti můžou trhat angrešty, bobuloviny, jablka a podobně. Místo je otevřené taky veřejnosti.
Podpora plyne dál
Protože operace zahrada ještě nekončí, jsou v Telecím otevření jakémukoliv partnerství. „Kdyby někdo měl pocit, že chce podpořit splňování snu celé školy a školky. Děkujeme i za menší dary, které nám poskytly lokální firmy z okolí. Bez financí to občas nejde. K tomu se přidala taky materiální pomoc,“ říká učitelka Lucie Radostová.
Obec o sobě dala vědět v roce 2021, kdy se místní Zpívající lípa stala Stromem roku a následně obsadila 7. pozici v anketě Evropský strom roku. I díky tomu se můžete projít po stromové stezce. Ta má několik zastavení a 20 kilometrů. „Začíná u Zpívající lípy, mapuje památné stromy a zajímavá místa, pak končí na zahradě, kde máme dceru Zpívající lípy. Máme tam i hamaky. Můžete si lehnout na podestu pod lísku a zrelaxovat přímo na zahradě,“ uzavírá Olga Kosíková.
Jak bude vypadat slavnostní otevření školní zahrady a souhra živlů během něj? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Zpívající lípa a v Telecím je kouzelná. Líbí se desítkám tisíc Evropanů
Je to jeden z nejmohutnějších stromů Česka. A symbol českého venkova. Zpívající nebo také Lukásova lípa v Telecím u Poličky propojuje příběhy i lidi.
-
Jedinečné chalupy a prastaré stromy. Telecí u Poličky je pohádkové
Telecí patří k nejkrásnějším vesnicím našeho kraje. Kulturní krajina s původní lidovou architekturou se snoubí s krásnou přírodou, A místní i chalupáři si toho váží.
-
Předškoláci v Řestokách umí sázet i sklízet. Jejich jedlá zahrada sklidila i finanční ocenění
Jedlá zahrada v Mateřské škole Řestoky slouží dětem nejen jako hřiště, ale také jako možnost naučit se vnímat přírodu a pochopit cestu od semínka k plodu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.