Tajemný hrad Svojanov pamatuje příběhy lásky i kruté osudy
Patří k nejstarším kamenným hradům u nás. A je unikátní spojením architektury gotiky a empíru. Svojanov je tajemný množstvím pověstí nebo objevy zazděných lidí v jeho hradbách. Odehrávaly se tam ale i příběhy plné lásky.
Hrad Svojanov leží uprostřed hlubokých lesů na ostrohu nad malebným údolím řeky Křetínky na historických hranicích Čech a Moravy. Založili ho zřejmě jako strážní hrad kvůli blízkosti hranic a důležité obchodní Trstěnické stezky. Býval to hrad královský i královnin. Konkrétně Kunhuty Uherské, vdovy po Přemyslu Otakaru II. Možná právě tam porodila posléze Záviši z Falkenštejna jejich nemanželského syna.
Hrad se pokoušeli dobít husité i švédská vojska. Namále měl ale až na přelomu 17. a 18. století, kdy o něj jeho majitelé ztratili zájem. Hrad, ke kterému v 19. století přibyl půvabný empírový palác, přežil nakonec ve vší své kráse a důstojnosti až do dnešních dnů. Pomohly skutečně lidské oběti, které měly hradu dodat sílu a nedobytnost, jak se na hradě také vypráví?
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.