Novoroční velký třesk na silnicích. Šéf pardubických strážníků přibližuje změny

27. prosinec 2023

Na konci roku se obvykle bilancuje a zároveň se nakukuje do toho dalšího. Změna letopočtu by tentokrát měla zajímat motoristy a jejich peněženky.

„Mění se hodnota některých bodových přestupků. Nejvyšší hranice za špatné stání vozidla klesá na maximálně 1500 korun z dřívějších 2000. Ale u výraznějšího překročení rychlosti spodní hranice naopak stoupá na 2500. Strážníkům jsme umožnili studijní volno, aby se na poměrně zásadní změnu mohli připravit. Taky jsme pro ně udělali školení na Univerzitě Pardubice. Dopravní fakulta nám propůjčila prostory. Sehnat pro 100 lidí učebnu není úplně jednoduché,“ popisuje ředitel Městské policie Pardubice Jan Halda.

Změny spíš dovnitř

Nový šéf zažil ve funkci první rok. „Hrozně rychle utekl. Pořád bylo co dělat, objevovaly se nové věci. Rok plný výzev. Já už nabírám zkušenosti. Člověk stojí vůči městu, občanům jako garant toho, že městská policie má nějak fungovat. Neustále mě něco překvapuje. Proto jsem šel tuhle práci dělat. I pro strážníka na ulici je každý den jiný a přináší nové příběhy. Většina letošních změn byla dovnitř. Podařila se nám vysoutěžit obuv, nové kalhoty. Základní výstroj se obměňuje. Všechno je to v závislosti na výrobní kapacitě dodavatelů.“

Ředitel městské policie Pardubice Jan Halda

V posledních letech pardubickým strážníkům slušně šlapaly sociální sítě. Teď potřebují nabrat nový vítr. „To je něco, co se mi trochu nepovedlo. Během podzimu skončil jako tiskový mluvčí a hlavní správce sociálních sítí Jirka Sejkora. Navázat na to a sehnat člověka, který by štafetový kolík převzal a nesl ho dál, teprve budu muset najít,“ přiznává Halda. 

Taky se ve městě znovu hraje prvoligový fotbal. „Prakticky každý zápas si vyžaduje zvýšenou pozornost strážníků stejně jako policie. Když do dopravně zatíženého centra má přijet 5 000 lidí, je to v okolních ulicích znát. Ještě výraznější to je u hokeje. Snažíme se reagovat na divoké parkování, ale abychom pokryli celé okolí stadiónů v době konání akcí, muselo by přijít do práce o 20 lidí víc a ti by zas chyběli jinde.“

Bouřlivá noc ve vzduchu

Před vánočními svátky celou zemí zahýbala střelba na pražské filozofické fakultě. Republiková policie preventivně víc hlídá takzvané měkké cíle, do ulic vyšli třeba i příslušníci s dlouhými zbraněmi. „Nás se to netýká. Městská policie té státní ve výkonu přispívá. My máme jiné úkoly, hlavně parkování a drobnější věci. Kolegové ze státní policie na to mají výcvik, vybavení. Nic se pro nás v souvislosti s touto událostí v podstatě nezměnilo.“

Ani obavy z konce roku městská policie v Pardubicích podle Haldy nemá. „Noční službu jsme posílili nejvíc z celého roku. Silvestrovský standard mají ale všichni posunutý. Očekávají, že ve městě bude hluk. Lidi se chodí bavit. Většinou řešených událostí bývají drobné požáry, případně menší konflikty. Kombinace alkoholu a pyrotechniky může někoho poznamenat na celý život. Lidé by měli věnovat dostatečnou pozornost manuálu. Pro pár vteřin zábavy nemít prsty je vždycky špatné.“

A v jaké personální kondici vstoupí strážníci do roku 2024? „Nábor se nám podařil, ale někteří zkušení zase odešli, takže jsme na 99 strážnících a do plného stavu nám teoreticky chybí 6 míst. Mám 8 přihlášek. Snad se mi na začátku roku podaří stav doplnit. Nejsem příznivcem náborových příspěvků. V některých městech zkazil vztahy na pracovišti. Strážníci sloužící roky, kteří odváděli velmi dobrou práci, byli ve výsledku naštvaní, protože oni ty peníze při nástupu nedostali. Mojí strategií je spíš dobře zaplatit stávající strážníky.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související