Omítnout nebo nechat? Zelená brána se možná vrátí k původní podobě

Dominanta Pardubic, Zelená Brána, nutně potřebuje opravit. Radnice ale teď stojí před velmi těžkým rozhodnutím, kterou cestou se vydat a proto vypsala anketu pro občany. Ti mají možnost hlasovat pro dvě varianty: zakonzervovat stávající stav nebo se pustit do velké změny a nechat věž omítnout. 

„Když se na Starém Městě dělají omítky, tak to lidé musí třeba po pěti letech předělávat, takže mám obavu, že by to nedopadlo dobře, manžel zase říká, že by se to mělo omítnout, že je to tak všude ve městě,“ říká obyvatelka města paní Lucie a potvrzuje tím rozdílnost názorů na případnou změnu. Rozhodnout mezi dvěma variantami tak nebude jednoduché.

„Můj názor je respektující názor památkářů, kteří jednoznačně doporučili variantu obnovy omítek,“ říká architekt Aleš Reiský.

Vizualizace Zelené brány s omítkou

Z laického pohledu je Zelená brána v pořádku. To je podle architekta ale omyl. „Z odborného pohledu zdivo Zelené brány trpí vážnými poruchami, řadou vertikálních trhlin a nízkou pevností zdiva i malty. Stávající stav je nevyhovující, věž chátrá. Jedná se o renesanční kulturní památku, velice významnou pro město a proto si myslím, že bychom se k této památce měli náležitě zodpovědně postavit.“

Rozhodne se na podzim

Po většinu doby své existence byla Zelená brána omítnuta. „Od roku 1507 až do roku 1912. V roce 1912 na ní byly provedeny architektonické úpravy ve stylu puristického romantismu. Kromě stržení omítek byl vybudován ochoz,“ říká Reiský.

Původní podoba Zelené brány s omítkou

Omítka by podle něj vyřešila teplotní namáhání, kterému je věž vystavena a ochrání zdivo před povětrnostními vlivy. „Zelená brána je postavena z tmavého kamene a v letních měsících zatímco je jádro zdiva chladné, tak na povrchu dosahuje velice vysokých teplot a tím teplotním namáháním dochází k postupným trhlinám.“

Další nevýhodou současného stavu je podle architekta to, že by se konzervační metoda musela nejpozději po pěti letech opakovat.  

Zastupitelé budou o budoucí podobě Zelené brány rozhodovat na podzim. Budou ale záležet jenom na nich, jestli vezmou výsledky ankety v potaz.

Spustit audio

Související