Osahávat loutky povoleno. V loutkářském muzeu v Chrudimi mají novou hmatovou expozici

V muzeu loutek si můžete osahat, jak ze špalku vzniká marioneta nebo zkusit poznat rozdíl mezí lípou a ořechem. V reportáži to zkouší i redaktor Josef Kopecký
Zavřít oči a zapojit ruce. Loutkářské muzeum v Chrudimi má novou hmatovou expozici. Lidem se zrakovým hendikepem má otevřít dveře do světa marionet. Ale bavit by měla i ty návštěvníky, kterým zrak slouží dobře. Kdokoli si může vyzkoušet, jak pracují vahadla a táhla, která jí dávají pohyb, nebo jak vypadá starý renesanční dům, ve kterém právě stojí.
„Máme tady řezby detailů obličeje z ořechového dřeva, další jsou řezby z lipového dřeva. Chceme návštěvníkům ukázat ten rozdíl,“ říká průvodkyně Petra Zichová z Muzea loutkářských kultur Chrudim.
Jak se rodí loutka?
Jsou tu fáze řezby loutek. Návštěvník si tak může osahat, jak vzniká hlava loutky. Je patrné opracování od hrubšího špalíku až k jemnějším tvarům a detailům. Popisky jsou uvedeny i v Braillově písmu.
„Máme zde i 3D model Mydlářovského domu, který vznikl ve spolupráci s Univerzitou Pardubice. Je to docela náročná věc nasnímat dům a naprogramovat to, následný tisk trval také poměrně dlouho. Model si můžete osahat. Hlavně chceme, aby se návštěvníci bavili,“ říká Zichová.
Nová expozice přitom není určena výhradně pro lidi se zrakovým handicapem, ale úplně pro všechny. „Je to jednoduché, stačí zavřít oči a dívat se rukama. Expozice má primárně sloužit k tomu rozšířit povědomí o handicapu, o tom, jak lidé, kteří jsou tím handicapem limitováni, vnímají svět, umožnit jim podobný zážitek, jako má kdokoliv jiný, kdo sem do muzea přijde,“ říká ředitelka Muzea loutkářských kultur Chrudim Simona Chalupová.
Na hmatovou expozici navazuje i nový navigační systém, který má návštěvníkům usnadnit orientaci.
Související
-
Krásná a záhadná. Nejstarší loutka je Italka
Barokní dáma je nejstarší loutka, kterou vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Tajemná Florenťanka nedávno prošla velkou proměnou. Restaurátoři jí opět vrá...
-
Před 250 lety se narodil Matěj Kopecký. Poslechněte si příběh slavného loutkáře
Loutkář, herec, kejklíř, hodinář a válečný invalida. Patron českého loutkářství Matěj Kopecký se narodil ve východních Čechách v roce 1775. Jaké byly jeho životní cesty?
-
Kašpárek na lampě, parapetu nebo dlažbě. Chrudim chce pustit loutky do ulic
Chrudimská radnice chce po městě rozmístit loutky, které by odkazovaly na místní muzeum loutek. Měly by se stát turistickou atrakcí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Francouzi nemají rádi Ameriku. Fastfoody a Tesla jsou v nemilosti, ukazuje průzkum
-
Gabal: Evropa musí být nekompromisní. Je tu naděje, že po Putinovi represe v Rusku skončí
-
Útoky na opozici i LGBT. ‚Orbán míří k volební prohře a snaží se získat hlasy konzervativců,‘ říká analytik
-
OVĚŘOVNA: Trump zatím vakcíny mRNA na covid nezakázal, podle lékového úřadu jsou bezpečné