Osamělý dobrodruh má rád lidi. Teď obeplouvá celý svět
Díváte se často na hodiny? Kdybyste pluli oceánem, přestal by vás přesný čas pálit. Na vodě podle letohradského mořeplavce Martina Dolečka rozhodují spíš dny, měsíce. Musíte respektovat počasí a sem tam prostě čekat.
„Někdy musím čekat celou sezónu, než se třeba dostanu dál. Když se vrátím do Česka, tak pro mě bývá problematické být někde včas. Evropa hodně hraje na čas, rozdíl je vidět.“
Plavbu kolem světa námořní svéráz odstartoval v roce 2013. „Zatím jsem se dostal do Austrálie. Tam jsem měl velkou závadu na hlavním kormidle. Díky fanouškům se mi povedlo sehnat peníze. Loď se dala znovu do pořádku. Pak jsem ale s lodí měl další problém, dost se poškodila. Na jaře bych měl pokračovat dál. Druhou polovinu světa ještě potřebuju doplout.“
V garáži postavil loď a doplul ze Žižína až k moři
Petr Tlapák. Znáte? Se svými dobrodružnými kousky se zatím nechtěl nikde předvádět. A přitom třeba projel sám celou Jižní Ameriku na starém kole. Ale o nejnovější akci si myslí, že nebyla o něm.
Díky mořeplavectví Doleček poznává spoustu lidí. „Hodně přátel jsem potkal v cizině. Učím se jinou řeč a jiné kultury. To mě nejvíc motivuje.“
Třeba teď s ním na zimní přestávku přiletěl osmdesátiletý John Pye z Austrálie. „Přezdívám mu kouzelný dědeček. Pomohl mi s lodí. Nikdy nebyl v Evropě. Vidí poprvé sníh. Když někde jdeme, může si vykroutit hlavu. Všeho si všímá a moc se mu tady líbí. Bude se mnou na velké projekci ve čtvrtek 1. března od 19 hodin v kulturním domě v Letohradu.“
Začátky a inspirace
Martin Doleček navazuje na způsob osamělé plavby, která se kdysi povedla Richardovi Konkolskému. „To je pro mě velký vzor. Aby někdo plul opravdu sám, to je obdivuhodné.“
Začínal s rodiči na jedné lodi. „Ale loď může být veliká a s rodiči stejně není dost veliká. Proto jsem si postavil svůj katamarán. Postupně jsem se dopracovával k lepší a lepší konstrukci. Lodičku jsem si postavil doma a věřím, že toho nikdy nebudu litovat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.