Tak šel v Pardubicích čas. Vycházejí knižní ohlédnutí jako pocta místnímu badateli
Nenásilně a se spoustou fotek, které vůbec poprvé prošly tiskem. Nějak tak působí nová publikace nakladatelství Jiřího Razskazova.
Pardubická ohlédnutí s podtitulem Střípky z historie Pardubic uvádějí jako autora Miroslava Klimpla. „Měl jsem tu čest ho poznat. Hluboce jsem si ho vážil. Když v roce 2021 zemřel, říkal jsem si, že bychom mohli vydat takovou vzpomínkovou knížku. Dal jsem s pomocí paní Mertelíkové z Pernštejnu a jeho dcery dohromady historické články. Knížka postupně vznikala 2 roky. Je v ní 65 příběhů,“ řekl Razskazov.
Poctivý zdroj
Miroslav Klimpl byl otcem Petra Klimpla, tedy dlouholetého ředitele pardubického úřadu práce, politika a orientačního běžce. Z práce Klimpla staršího vycházel svého času i stejnojmenný pořad Českého rozhlasu s Vladimírem Čechem. „Bylo to třeba z knížky Co se kdy na Pardubicku šustlo, kde máte chronologicky všechna významná data od počátku Pardubic. Čerpají z ní dodnes různí badatelé. I já mu za ni jsem velmi vděčný.“
Aktuální knihu by Razskazov doporučil každému, koho zajímá historie Pardubic. „Není to nic odborného, na nic si to nehraje. Přitom pan Klimpl byl velice poctivý člověk. Věci si ověřoval v archivech. Co napsal, za tím si dost stál. I třeba pan doktor Šebek, když jsme se o této knížce bavili, mi říkal, že někteří rádoby historici si věci vymysleli, zatímco pan Klimpl šel a dohledal si je.“
Na noční stolek
Publikace postupuje chronologicky. Začíná kapitolou Půta Pardubice nezaložil, byl jen jejich prvním známým majitelem. „Čtenáři mi říkali, že to je ideální knížka na spaní. Přečtou si jednu kapitolu, prohlédnou si obrázek a usnou.“
Zaujmout by podle Razskazova mohla taky spousta fotografií, pohlednic, map a kreseb. „Zhruba třetina je z archivu pana Klimpla. K dalším článkům jsem obvolával známé a přátele, o kterých vím, že mají taky zdatné sbírky. Dokonce i spousta znalců objeví snímky, které ještě nikdy nebyly otištěné. Speciální jsou třeba fotografie autobusu v Sezemicích z roku 1908. Tehdy jezdily spoje od pardubického nádraží do Dašic a do Holic, pak ještě pokračovaly do Lázní Bohdaneč. Jedna z prvních autobusových linek u nás.“
Co z pardubické historie překvapilo samotného nakladatele při přípravě knížky? A čeho se týkají kalendáře s historickými motivy pro rok 2025? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Znáte dobře místo, kam chodíte na jedno? Vychází unikátní kniha o restauracích
Pořádně dlouhou historii už mají pardubické restaurace a hotely. Velmi chytlavé téma ukazuje nová publikace, která od dávných časů přechází až do dnešní doby.
-
Z městského zpravodaje do knihy. František Šebek sepsal...
Název tohle dílo přesně vystihuje. Nemůžete od něj očekávat kompletní přehled dějin města, ale spíš procházku různými tématy. Kniha je tak nová, že jí ještě nelisto...
-
Detektivky, historie i sci-fi. Poznejte spisovatele z východních Čech
Úspěšní autoři detektivních příběhů, rodinných ság, psychologických, historických nebo sci-fi románů. Narodili se na východě Čech. A to se mnohdy promítá do jejich děl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka