Do provozu občas vyjede záloha. Pardubický dopravní podnik čelí ucpané dopravě

4. prosinec 2024

Zná to každý, kdo se někdy ve špičce snažil projet krajským městem a být někde včas. Kombinace prakticky nemožná. Je vůbec reálné, aby spoje MHD dodržovaly jízdní řád?

„Zpoždění kvůli kolonám nelze postihovat. Řidič za to nemůže. Kolony aut na křižovatkách ve městech se bohužel přeskočit nedají. Dopravní plánování je samozřejmě o to složitější. V jízdních řádech to není vidět, ale na každé točně, na konečné jsou nějaké vyrovnávací doby. Někdy je potřeba do provozu zasáhnout takovým způsobem, že vyjedou zálohy, které zpoždění vykrývají. Cestující to třeba ani nepozná, že přijel úplně jiný autobus, ale hlavně že přijel. Pro dispečery je to někdy složité. Je to každý den jinak, jinde a nedá se na to dobře připravit,“ soudí ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

Čtěte také

Bartoš a Wonka pomůžou

Pro rok 2025 tolik zásadních novinek v městské hromadné dopravě nebude. „My jsme letos pořídili nové autobusy, nové bateriové trolejbusy, vybavili jsme vozidla kamerovým systémem. Teď se spíš těšíme na to, že by mohl být zprovozněný most kpt. Bartoše, abychom to cestujícím výrazně zjednodušili. Most Pavla Wonky bude ještě rok v rekonstrukci. Budeme rádi, když cestujícím nabídneme spolehlivější dopravu než dneska.“

Ceny jízdného

Prakticky už desetinu pardubického rozpočtu představuje vyrovnávací platba do dopravního podniku. Podle některých i opozičních politiků přišel čas na zdražení jízdného.

„Procento, kterým město hradí náklady svému vlastnímu dopravnímu podniku, se historicky nijak zásadně nezměnilo. Je pravdou, že poměr nákladů a tržeb přijatých z jízdného se dlouhodobě trochu mění. Procento je nižší než před 15 nebo 20 lety. Ale je potřeba říct, že se logicky upřednostňují některé kategorie cestujících jako třeba senioři nad 70 let, kteří jezdí bezplatně. K tomu se před lety trojnásobně snížila cena žákovské jízdenky, což ale zafungovalo velmi dobře. Počet žáků s lítačkou se zpětinásobil. Přesto tohle má následný dopad do tržeb.“

Pelikán připomněl, že se ceny jízdného upravovali loni na jaře i letos na jaře. „Není pravdou, že bychom to nechávali roky být. Čím necháte pauzu delší, o to víc je pak zdražení skokovější. Máme to nastaveno v pořádku. Napříč republikou se poměry vybraného jízdného vůči nákladům dostaly někde na úroveň 25 procent. Od Mariánských Lázní po Opavu je to všude velmi podobné a my nijak nevybočujeme z průměru,“ uvedl koaliční zastupitel za Společně pro Pardubice a celorepublikový předseda Sdružení dopravních podniků.

Kdy na vodu vypluje Arnošt s cestujícími? Proč už na lodi nestačí jeden kapitán a budou hned tři? A jak to vypadá s projektem sdílených kol? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.