Osmdesátka je přelom v životě člověka. Dá se na to připravit?

15. únor 2022

Po osmdesátce přibývají v životě člověka různá onemocnění včetně demence. A to je hlavní důvod, proč rodina začne hledat odbornou péči nejprve v ambulantních službách, poté v Domovech seniorů. Je dobré s takovou situací počítat s předstihem, i když je to velmi těžké.

„V posledních letech pozorujeme trend, který začíná ve společnosti převládat. Pokud to jen trochu jde, senioři zůstávají doma a rodiny je v tom podporují, což je moc dobře. Navíc obstojně fungují i ambulantní služby. Do domovů lidé odcházejí až v okamžiku, kdy senior vyžaduje stálou péči, která je nesmírně náročná,“ říká hlavní sestra Domova seniorů v Havlíčkově Brodě Lenka Drahošová.

Bazální stimulace vyžaduje profesionalitu

Současní klienti domovů seniorů velmi často potřebují dvaceti čtyř hodinovou péči. Buď jsou upoutaní na lůžko nebo mají rozvinutou demenci. V tom případě mozek bohužel nefunguje správně a jejich chování je nevyzpytatelné. Věkový průměr klientů v domovech se pohybuje už nad hranicí osmdesáti let věku.

Čtěte také

„Snažíme se uplatňovat dobře vyzkoušené metody, které klientům ulevují, ale jsou náročné na personál.  A profesionálů máme bohužel nedostatek. Využíváme například bazální stimulaci, která je pro klienty příjemná. Když k nemocnému člověku přicházíme, snažíme se mít všichni přístup stejný. Používáme stejné oslovení, přistupujeme z určitého úhlu, jemně stiskneme ruku nebo rameno, aby klient věděl, co ho čeká, a že to bude příjemné. Všechno tohle ale vyžaduje skutečně lidský přístup spojený s odborností. Takové schopné lidi velmi potřebujeme,“ konstatuje vrchní sestra.

Jakým způsobem působí hluk na rozvoj demence? A jak by měl ideálně vypadat pokoj pro klienta v Domově seniorů? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.