Jak pečovat o stárnoucí příbuzné? Nebojte se požádat o pomoc

1. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Péče o seniory

Česká společnost stárne. A možná i vy pečujete sami doma o příbuzné v seniorském věku, kteří jsou odkázáni péči druhé osoby. Na nelehký úkol nejste sami. Nestyďte se požádat o radu a pomoc.

Rady, tipy, pomoc odbornou i duchovní nabízí například Bethany – dům pomoci. „Poskytujeme zejména psychosociální pomoc, následně spíš psychoterapeutickou podporu, duchovní doprovázení, podpůrnou péči a konzultace zejména seniorům v těžké životní situaci. A to ať jsou třeba v pobytové službě, nebo ve svém přirozeném prostředí doma. A pečujícím, to znamená blízkým a rodinám, které o seniory pečují. A potom veteránům služebních sborů,“ říká ředitelka domu Bethany Nikola Joštová.

Domácí péče

„Z hlediska psychologického a duchovního víme, že pro vnitřní klid člověka je lepší domácí prostředí. Je to místo, které zná, kde se cítí bezpečně. I případný odchod je pro něj přijatelnější, než být v cizím prostředí závislý na cizích lidech. Mnohdy je tam stud, úzkosti, deprese, strachy, než když je v přirozeném prostředí a může se obrátit na blízkého, kterého zná,“ vysvětluje Nikola Joštová.

Co pečujícím nejvíce chybí

Určitě je to společenské uznání, ale v první řadě podpora. „Tím, že se lidé často stanou pečujícím ze dne na den, tak ne vždy člověka napadne, jaké jsou možnosti podpory, co mají v takové situaci dělat. Takže nějaká informovanost. I proto děláme kurz, aby pečující věděli, jak se vyznat v sociálním systému, jaké jsou možnosti podpory. Finanční podpora, podpora z pohledu péče, co všechno můžu využít. Ať to jsou odlehčovací služby, pečovatelské služby a mnoho dalších,“ vyjmenovává Nikola Joštová.

Jsem pečující, mám dost sil?

Tak se jmenuje kurz, který proběhne ve dvou termínech v říjnu, je určený především pečujícím. „Často se potýkám s otázkou, jestli to musí být profesionální pečující, nebo laik. Je to úplně jedno, může přijít kdokoliv. V kurzu vycházíme ze zkušeností z praxe, z otázek a dilemat pečujících, kteří se na nás obrací,“ říká Nikola Joštová. První kurz bude 18. října od 15 do 19 hodin v prostorách Magistrátu města Pardubice. Druhý bude ve stejném čase a místě 22. listopadu. Kurz je zdarma.

„První kurz bude zaměřený na psychologickou péči, jak porozumět prožívání seniora, jakými fázemi může ve stáří procházet, jak tomu porozumět a reagovat. S čím se můžou sami pečující potkat, na koho se můžou obrátit v různých situacích. Jaké signály u seniorů sledovat a jak na ně reagovat. Nebude chybět spirituální pohled,“ říká Nikola Joštová a dodává: „Ve druhém kurzu navážeme oblastí sociální, jaké jsou možnosti podpory, jestli bankovní systém umožňuje třeba nějaké spoření. Bude prostor i pro praktické ukázky relaxačních technik.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...