Osud Emila Holuba visel na kotvě! Kdo ho zachránil?

22. červenec 2015

Africké muzeum v Holicích zahájilo svou třetí sezónu po rekonstrukci. Nová expozice nepojednává čistě jenom o Emilu Holubovi, ale ukazuje taky jeho následovníky včetně pánů Hanzelky a Zikmunda. Kdo se do Afriky chystá a chce ji poznat, dostává do ruky připravený návod.

„Pro letošní rok jsme nachystali novinky. Kdo u nás byl, tak ví, že za muzeem máme pro děti takovou malou africkou vesnici. V letošním roce se tam mohou děti třeba s rodiči vyfotit jako Emil Holub nebo jako Růžena Holubová. Pro hravé návštěvníky jsme vevnitř připravili tajemné skříňky. Díky nim si mohou osahat různé africké předměty, a pak spolu s pracovními listy hádat, jestli se trefili a jestli by v Africe přežili a obstáli,“ přibližuje vedoucí muzea Marcela Jeřábková.

Holubovo drama

V dobách Emila Holuba se rozhodně jezdilo jinak než dnes. „On cestoval z Prahy do Anglie vlakem. Pak nasedl na parník a jel na jih Afriky. Cesta tenkrát trvala šest týdnů. Navíc měl zrovna tu smůlu, že pět týdnů bylo moře bouřlivé a jemu bylo neuvěřitelně špatně. Když se šel nadechnout čerstvého vzduchu na palubu, jedna vlna ho smetla. Zachytil se u kotvy, čehož si všiml jeden z kormidelníků a vtáhl ho zpátky na palubu. Tím mu zachránil život a taky zachránil našeho nejslavnějšího cestovatele,“ podotýká Jeřábková.

Jak dodává, byl Holub rozhodně cílevědomý, houževnatý, z dnešního pohledu možná až workoholik. „Vážím si ho za to, že dokázal žít svůj sen a rozhodně naplnil své motto: Toužil jsem prospěti vědě a vlasti své.“

Slavným se stačil stát už během svého prvního pobytu v Africe. Nashromáždil přes 30 000 sbírkových předmětů, které po částech odesílal do Prahy. Tam mu je hlídal a opatroval Vojta Náprstek. Spolu s exponáty odesílal články do odborných časopisů a do novin. Lidé v Evropě se těšili, až se vrátí a bude osobně povídat o svých dobrodružstvích.

Interiér_muzea_nabízí_pohled_do_různých_etap_života_Emila_Holuba..JPG

Prohlídka Afriky v srdci Evropy začíná biografem

Expoziční prostory zabírají v Holicích zhruba 500 metrů čtverečních. „Muzeum je v přízemí, rozdělené do tří částí. Návštěvník se posadí do promítacího sálu, kde uvidí asi desetiminutový film o životě. Tam se dozví základní informace. Pak se může podívat do největšího expozičního sálu. Připomínáme jednotlivé etapy Holubova života. V poslední části máme interaktivní Afriku. Vodopády fungují, nad hlavami stále létají ptáci, křičí lev a atmosféra je opravdu krásná.“

Chod muzea kromě vedoucí zabezpečují taky průvodci. Ve čtvrtek se bude podle Jeřábkové prezentovat v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem během festivalu Africa Live. „Chystáme celodenní představení našeho muzea. V 16 hodin začne přednáška, povídání o našem slavném rodákovi.“

Budova holického muzea byla postavená v roce 1966. „Paní Růžena Holubová, manželka Emila Holuba, zemřela v roce 1958 a část své pozůstalosti odkázala městu. Přemýšlelo se, kde tyto věci vystavit, a proto se taky tato budova stavěla. Otevřeno máme od dubna do konce října. Během těchto měsíců nás navštíví zhruba tak 13-15 tisíc návštěvníků,“ uzavírá Marcela Jeřábková.

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...