Pardubice jsou vítězem v bezpečnosti na silnicích v Česku. Na paty jim šlape sousední Hradec Králové

30. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vážná dopravní nehoda v Tuněchodech (ilustrační foto) | Foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Pardubice získaly absolutní první místo a dosáhly historicky nejnižšího indexu, což je fantastický výsledek, říká Marek

Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měly v roce 2024 Pardubice. Policie tam během loňska evidovala 781 dopravních nehod, z nichž pouze tři si vyžádaly vážná zranění. Město zároveň vykazuje nejvyšší úroveň bezpečnosti pro takzvané zranitelné účastníky provozu, tedy chodce, cyklisty a motocyklisty.

„Pardubice získaly absolutní první místo a dosáhly historicky nejnižšího indexu, což je fantastický výsledek. Na druhém místě je Hradec Králové, na třetím Ústí nad Labem,“ upřesňuje mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.

Podle něj je infrastruktura v těchto krajských městech vlídná k motoristům i k cyklistům a neřeší se tam tak vážné dopravní komplikace jako ve městech jiných.

Nejvíc nehod bylo v České Třebové

V celorepublikovém poměru jsme ale v porovnání s rokem 2023 na silnicích ještě větší barbaři. Provoz je čím dál větší a čísla nehodovosti jsou alarmující. „Je to tak. Vloni jsme sice evidovali o 7 procent méně nehod na území sledovaných měst. Ale výsledky usmrcených, tam číslo narostlo o skoro 20 procent,“ varuje Jan Marek.

Čtěte také

Lidské životy si vyžádaly nehody i v obcích s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Podle Jana Marka bylo nejvíce nehod v kraji v obcích Česká Třebová, kde se v roce 2024 stalo 86 nehod s pěti těžkými zraněními. Následovaly obce Žamberk a Lanškroun. V Chrudimi a Litomyšli sice taková nehodovost nebyla, zato v každém z těchto měst na následky zranění podlehl jeden člověk.

Velmi zranitelní jsou lidé, kteří jezdí na elektrokolech. Jaké úrazy jsou nejčastější? A proč hlídat místo, kde nabíjíte baterii do elektrokola? Poslechněte si více v záznamu pořadu.

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.