Pardubická „hygiena“ volá nejrychleji. Nakažení čekají na telefonát necelý den
Méně než jeden den - tak dlouho průměrně v Pardubickém kraji trvalo, než se člověku s pozitivním výsledkem testu na koronavirus ozvala krajská hygienická stanice. Vyplývá to z údajů, které zjistili datoví novináři Českého rozhlasu.
Každému, komu vyjde pozitivně test na covid-19, by se měla co nejrychleji ozvat krajská hygienická stanice, aby s ním pracovníci sepsali všechny potřebné náležitosti a pokusili se vytrasovat rizikové kontakty.
Jenže tím, jak nemocných i testovaných rychle přibývá, zvyšuje se množství práce i pro hygieniky. Dataři zjednodušeně řečeno sledovali, jak dlouhá je prodleva od oznámení pozitivního výsledku testu, než se dotyčnému ozvou hygienici.
Nejde přitom o výsledky za týden nebo pár dní, ale rovnou za měsíc. Konkrétně od 12. září do 8. října. Dataři vycházeli z údajů systému Daktela, který používá většina krajských hygienických stanic.
Nejlépe - tedy s nejkratší dobou prodlevy - z toho vyšel právě Pardubický kraj. Hygienici se pozitivně testovanému ozvali v průměru ani ne za 24 hodin. Naopak nejdéle na kontakt čekali lidé na jižní Moravě, kde byla prodleva 3,6 dne; v Praze, kde to bylo 3,4 dne a pak v Královéhradeckém kraji. Tam to byly necelé dva dny. Kompletní článek je dostupný na zpravodajském webu iRozhlas.
Pozn.: Plzeňský a Liberecký kraj s pouze desítkami zaznamenaných vyřešených telefonátů. Oba kraje používají vlastní systémy a do Daktely zapisují pouze část svých dat. Jejich srovnání s ostatními kraji je tedy třeba brát s rezervou.
Pomáhají policisté i brigádníci
Krajská epidemioložka Olga Hégrová Českému rozhlasu řekla, že už hygienikům pomáhá několik policistů, několik zaměstnanců finanční správy a také brigádníci, kteří pracují na dohodu. Hygienici obvolávají takzvané první kontakty, to znamená přímo nakažené. S ostatními telefonáty včetně trasování pomáhají externisté.
„Pracovnice, které jsou páteřní, začnou obvolávat tzv. první hovory v Daktele. Další telefonování potom zajišťují tzv. třetí hovory. Nám již teď pomáhají pomocníci, kteří přišli z řad externistů,“ vysvětlila Olga Hégrová.
Při trasování přitom může jít až o stovky, někdy i tisíce kontaktů. I když to jsou od každého pozitivně testovaného třeba jen dva nebo tři kontakty, počet roste exponenciálně.
Související
-
Pardubičtí hygienici najmou brigádníky na trasování nakažených
Pardubický kraj dá 200 000 korun krajským hygienikům, aby mohli najmout a zaplatit externisty na trasování lidí nakažených koronavirem.
-
Jdete na covid testy? Poradíme kdy a kam v Pardubickém kraji
Poptávka po testování na covid-19 je stále vysoká. V Pardubickém kraji se tak můžete nechat otestovat na následujících místech.
-
V Brně na volání od hygieny čekáte průměrně tři a půl dne. ‚Někdy rezignujeme na kvalitu,‘ říká krajský šéf
Pokud se nakazíte nemocí covid-19, měla by vás bezprostředně po pozitivním testu kontaktovat krajská hygienická stanice. V praxi to zvládají pouze některé.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odrazujeme malé dlouhodobé pronajímatele. Je pro ně výhodnější nabízet byt na Airbnb, říká Prokop
-
Ruská ekonomika se přehřívá, inflace roste. Válka Putinovi v jednu chvíli srazí vaz, věří analytik
-
Vláda se neshodla na potřebě jmenovat národního koordinátora pro euro, uvedl ministr Rakušan
-
Ve Švýcarsku jsem vařil pro 18 hostů, teď jich mám 300, říká zakladatel dobročinné vývařovny v Bejrútu