Pardubičtí hygienici najmou brigádníky na trasování nakažených

15. září 2020 12:07

Pardubický kraj dá 200 000 korun krajským hygienikům, aby mohli najmout a zaplatit externisty na trasování lidí nakažených koronavirem.

Kvůli přibývajícím případům pracují od rána do pozdního večera a také o víkendu, řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová a hejtman Martin Netolický (ČSSD). Částka nemůže být vyšší, protože by ji muselo schválit zastupitelstvo, které už se do říjnových krajských voleb nesejde. Stát podle hejtmana poskytl na výpomoc 170 000 korun do konce roku, což podle něj nestačí.

Jeden hovor, 45 minut

„Epidemiologové často pracují 12 hodin denně. Roste agresivita respondentů, protože je karanténa omezuje na volném pohybu. Celá řada lidí se nesmíří s karanténou, je to pro epidemiology i psychické vypětí,“ uvedl hejtman.

Na čtyřech pracovištích v kraji je 18 epidemiologů. Částečně vypomáhají i kolegové z jiných oddělení. „Zaučili jsme i další pracovníky. První hovory s nakaženými domlouvají epidemiologové. Jeden hovor zabere i 45 minut. Začínáme v sedm ráno, končíme v devět večer,“ řekla Hégrová.

Dodala, že bude ráda, když se po náročném období díky brigádníkům pracovní doba epidemiologů zkrátí na obvyklejší dobu. K pondělnímu odpoledni bylo v Pardubicích hospitalizováno 15 pacientů s covidem-19, tři mají těžký průběh nemoci. Nemocnice vyčlenila multioborový pavilon, kde může být až 60 pacientů.

autoři: Josef Ženatý , pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související