Pardubické ARO zve zdravé na návštěvu
Poprvé v historii můžete nahlédnout i na Anesteziologicko-resuscitační oddělení. Jeho primářka MUDr. Magdalena Fořtová lákala v Radioporadně především na moderní přístrojové vybavení, které se během let velmi změnilo.
V českých zemích se dějiny moderní anesteziologie začaly odvíjet 8. února 1847, kdy Celestin Opitz podal éterovou narkózu v nemocnici Milosrdných bratří Na Františku v Praze. Byl mezi prvními, kteří v Rakousko-Uhersku začali s pokusy s éterovou narkózou na zvířatech. Poté ji zavedl do klinické praxe.
Dnes se provádějí různé druhy anestezie, vždy po projednání s pacientem. Například svodná anestezie - druh znecitlivění před některými lékařskými výkony, při němž se znecitlivující látka podává do oblasti nervů zásobujících místo, které je třeba vyřadit z vnímání. Příkladem jsou anestezie epidurální do páteřního kanálu nebo blokáda některých větších nervových kmenů a uzlin ganglií, které umožní i větší chirurgické výkony.
Podle posledních výzkumů se umělé uspání neobejde v některých případech bez negativních účinků.
Pokud si chcete prohlédnout prostory Pardubické krajské nemocnice očima zdravého člověka, zavítejte 12.6. na Den otevřených dveří.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.