Pardubické letiště je za loňský rok ve ztrátě téměř 16 milionů korun

29. duben 2019 06:10

Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje civilní letiště v Pardubicích, skončila loni ve ztrátě 15,9 milionu korun. Výsledky jsou lepší, než bylo očekávání, uvedla pardubická radnice v tiskové zprávě.

Reagovala tak na informace o špatném finančním stavu firmy, zprávy o zrušených letech společností Ryanair a SmartWings a odstávce rizikových letadel Boeing 737 MAX. Město drží dvě třetiny akcií firmy EBA.

„Informace o tom, že společnosti hrozí bankrot, které v posledních dnech leckde zazněly, nejsou opodstatněné. Společnost je v dobré finanční kondici. Nemáme žádné závazky po splatnosti, k dnešnímu dni disponujeme volnými finančními prostředky ve výši 20 milionů korun,“ řekl předseda představenstva EBA Petr Juchelka.

Irský Ryanair ruší lety do Londýna od července do října. Společnost SmartWings zase zastavila přepravu z Pardubic do bulharského Burgasu, na Krétu, Rhodos nebo do turecké Antalye. Nemá dost letadel kvůli odstavení letounů Boeing 737 MAX. Dovolenkové lety by měla zajistit CK Fischer.

Cestující těsně před odletem z Pardubic do Londýna

„Zatím vše nasvědčuje tomu, že se dovolenkové lety z Pardubic do Bulharska, Turecka i Řecka uskuteční podobně jako v minulých letech,“ uvedl magistrát.

EBA dokončila terminál na přelomu let 2017 a 2018. Stál 266 milionů korun. Kritici tvrdí, že společnost možná přecenila svoje síly. Podle náměstka primátora Jana Mazucha (ODS) by se letiště mělo dál rozvíjet a investovat, terminál potřebuje vybavit druhé patro, očekává se výstavba parkovišť. „Po vybudování nového terminálu se letiště nemůže zastavit v půli cesty, ale je třeba podpořit další investice do jeho rozvoje,“ řekl náměstek.

Méně optimistický v pohledu na budoucnost letiště je hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který představenstvo vyzval k vypracování krizového plánu, nevyloučil ani možnost, že by EBA mohla hledat strategického partnera. Hejtmanství vlastní jednu třetinu akcií firmy.

„V současné době už probíhají jednání o definitivních letových řádech. Naše pesimistická verze počtu odbavených cestujících za rok 2019 počítá s 90 000 cestujícími. Věřím, že výsledky budou mnohem lepší,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související