Pardubické plování

Nejznámějším koupalištěm už na konci 19. století byla Občanská plovárna. Vstupné stálo deset zlatých a pro ženy byly denně vyhrazeny zvláštní hodiny, aby i dámy ve volném plování se cvičiti mohly.

První městské veřejné lázně zřídil už Vilém z Pernštejna, stály v Kostelní ulici a nabízely společnou koupel za úplatu. Lazebníci, kteří zde měli svůj cech, nabízeli i lékařské služby.

Další podobné lázně byly v Bubenči a v Hronovické ulici, kde se udržely až do roku 1964, kdy byl otevřen bazén Na Olšinkách.

Plovárny na Labi a Chrudimce

Lidé se odpradávna chodili koupat do Labe. Nepravidelné dno ale bylo nebezpečné a tak především rodiny s dětmi uvítaly možnost vykoupat se v dřevěných bazénech ponořených do koryta řeky. Plovárny nabízely i jiné atrakce, jako klouzačky, dřevěné vory, hřiště a kurty, plavčíka, který dokáže vytáhnout a oživit tonoucího, a samozřejmě také občerstvení. Plovárny byly veřejné, vojenské i čistě soukromé.

Nejznámější veřejnou plovárnou byla Občanská plovárna, zvaná Občanka. V třicátých letech minulého století ji navštěvovalo až 13 tisíc hostů ročně. Na Labi byla ještě Turistická plovárna, na soutoku s Chrudimkou plovárna Na Špici, a dva soukromé podniky Arosa a Ostende. Na Chrudimce byla zřízena roku 1931 Vojenská plovárna.

Zbytky staré vojenské plovárny na Chrudimce

Vojenská plovárna vznikla v místech technického cvičiště železničního pluku. A sloužila během dne pro plavecký výcvik vojáků, odpoledne pak pro rodiny a známé důstojníků. Byl zde taneční parket a konaly se zde karetní dýchánky. Plovárna zanikla v druhé světové válce a obnovena už nikdy nebyla. Torzo jezu stojí na Chrudimce dodnes, stejně jako některé budovy patřící ke staré plovárně. Útočiště tu našli pardubičtí střelci a vodní turisté.

Vodní sporty

Dvě velké řeky ve městě tvoří ideální prostředí pro vodáky. Počátky vodních sportů jsou spojeny s lidmi z Klubu Maňáskářů, kteří jezdili vodu na malých lodích, zvaných maňasy. Od roku 1936 se jezdil závod Pardubický kilometr, který organizovali lidé ze Sdružení trampských osad.

Plavecké armádní závody v Chrudimce

Další tradiční závod byl Tři řeky. První ročník se jel v roce1943, starovalo se od plovárny Arosa, po Chrudimce pluly lodě k Automatickým mlýnům, tam je vodáci vyzvedli na břeh a asi kilometr přenášeli. Zpátky na hladinu je pokládali na Haldě a proti proudu veslovali až k jezu na Loučné. Závod byl zpestřen peřejemi na Hrčákách a vodním slalomem.

Nudisti na Hrádku

V Česku je hodně nudistických pláží, ta na Hrádku byla ale považována za jednu z nejhezčích, s nejčistší vodou a nejkrásnější přírodou. Ke zvratu došlo až při kácení stromů na hrázi. Kdy se firma skupující pozemky kolem Hrádku netajila se záměrem propojit oba velké písníky Hrádek a Oplatil. Kvalita vody na Hrádku by se zhoršila. A tak je možné, že se nejslavnější pardubická nudapláž postěhuje jinam. V zorném úhlu jsou dvě místa, nedaleký písník v Dolanech a písníky za Podůlšany, kde se ale v tuto chvíli stále ještě těží.

Nudistická pláž na Hrádku bývala hodnocena jako nejkrásnější v Čechách
autor: KSA
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.