Pardubický Bartoloměj může mít nový oltář od Josefa Pleskota. Lidé už přispěli 800 tisíc

16. srpen 2024 13:56

Kostel svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Pardubicích bude mít možná nový oltář. Autorem návrhu je architekt Josef Pleskot, který načrtl i novou podobu přední části kněžiště. Na jedné z nejstarších památek ve městě teď pracují dělníci, opravují štíty a portál nad hlavním vchodem. Kdy ale dostane svatostánek taky nový oltář, ještě není jasné, zatím chybí peníze.

„Rádi bychom udělali úpravu celého liturgického prostoru, v presbytáři. Chtěli bychom, aby hrobka Vojtěcha z Pernštejna dostala důstojnější prostor,“ ukazuje současnou podobu kněžiště kostela sv. Bartoloměje pardubický arciděkan Jan Uhlíř.

Vojtěch musí vyniknout

Hrobka Vojtěcha z Pernštejna v jeho středu připomíná původní účel svatostánku jako pohřební kaple Pernštejnů. Je obestavěná podstavcem. To by se teď mělo změnit. „Vyvýšená část podlahy bude odstraněna a pod oltářem bude takový ostrůvek z pískovcových kvádrů jako zdůraznění toho, že tam se při bohoslužbě odehrává to nejposvátnější.“

Návrh nového oltáře pro kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích

Vše ostatní má být v jedné úrovni, čímž by měla vyniknout i hrobka Vojtěcha z Pernštejna. Nový oltář i podobu prostoru kolem něj navrhl architekt Josef Pleskot, který je například také autorem návrhů rekonstrukce zámeckého pivovaru nebo revitalizace Regionálního muzea v Litomyšli.

Jedna z nejstarších památek v Pardubicích architekta překvapila: „Já jsem uvnitř v Bartoloměji do té doby nikdy nebyl a opravdu se mi ten kostel vevnitř hrozně líbil. Asi rok jsem se rozmýšlel, jestli to vůbec dokážu. Po roce jsem dospěl k názoru, že bych to snad dokázat mohl.“

Pískovcový chrám

Architekt Pleskot navrhl úpravu presbytáře celou s pískovce – volba materiálu byla jasná od začátku. „Kostel je celý z pískovce zvenku a překvapivě i zevnitř. Vypadá téměř jako kamenný chrám, takže první představa byla, že ten oltář bude kamenný. A když kamenný, tak z pískovce.“

Čtěte také

Oltář ale nebude na místě toho současného. „To kněžiště je od lidí docela daleko. Teď je trend vtahovat liturgii mezi lidi, proto jsme se rozhodli ji přiblížit i za cenu ztráty jedné lavice a vynést ten liturgický proces mezi lidi.“

Na realizaci návrhu oltáře a úpravu kněžiště kostela  svatého Bartoloměje budou potřeba aspoň 2 miliony korun. Farnost takové  peníze nemá. Vyhlásila sbírku, ve které zatím lidé přispěli částkou necelých 800 tisíc korun.

Spustit audio

Související