Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích bude mít letos bezbariérový vstup

Do římskokatolického kostela na rohu náměstí Republiky povede rampa, aby se dovnitř bez problémů dostali imobilní lidé.

Stavební úpravy by měly začít v září a potrvají zhruba dva měsíce. Náklady vyjdou na 726.000 korun, téměř 600.000 korun pokryje dotace od města. Zbývající částku uhradí Římskokatolická farnost - arciděkanství Pardubice.

„Kostel svatého Bartoloměje plní veřejnou funkci, pravidelně se zde konají bohoslužby, svatby či křty. Bezbariérový vstup zpřístupní lidem s handicapem další významný objekt města,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Rozebrat schodiště a postavit rampu

Pozdně gotická památka je součástí Městské památkové rezervace a kulturní památka, veškeré úpravy proto stavební úpravy provede s ohledem na památkovou ochranu kostela.

Stavební firma přístupové schodiště rozebere a odstraní původní dlažbu, kterou pak použije při výstavbě nového vstupu. „Schodiště i rampa budou provedeny z masivních kamenných prvků, které byly vybrány tak, aby svou texturou, barvou i pevností odpovídaly těm původním. Kamenná mozaika zůstane zachována a chodník bude uzpůsoben tak, aby výškově navazoval na celkovou úpravu vstupu do objektu,“ řekl Rychtecký.

Kostel svatého Bartoloměje nechal postavit Vilém z Pernštejna. V 16. století sloužil jako druhé pohřební místo rodu Pernštejnů. Je postavený v pozdně gotickém slohu s renesančními prvky. V roce 1912 navrhl architekt Bóža Dvořák jeho úpravy, na západní straně vznikla nižší předsíň a Mikoláš Aleš na průčelí připravil návrh obrazů českých světců Ludmilu, Václava a Prokopa. V 90. letech prošel kostel rozsáhlými opravami, archeologickým průzkumem.

Spustit audio zdroj: ČTK

Související