Pardubický maturant hledá sponzora zámořského studia. Vyvinul letoun s pulzačním motorem

2. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Student Gymnázia Dašická Zdeno Sekerák | Foto: Honza Ptáček, Český rozhlas

Proč má svůj web v angličtině? A jak moc si věří na maturitu? Poslechněte si celý rozhovor

Aktivní a ambiciózní. Tak by se dal popsat student Gymnázia Dašická Zdeno Sekerák. Jednou by chtěl být strojní inženýr, případně byznysmen.

„Rád bych se přihlásil na vysokou školu do zahraničí a hledám k tomu financování. Říkal jsem si, že bych měl být trochu vidět, abych někoho našel. Znám jednu holku, která udělala veřejnou sbírku. Dostala na to celkem dost,“ říká.

Technické nadání

S projektem letadla s pulzačním motorem se umístil na 3. místě v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v oboru strojírenství. „Pracovali jsme v týmu 3 studentů v pardubickém Techneciu, tedy talentovém centru. Postavili jsme a ve 3D vytiskli letadlo. Pulzační motor je taková trubka, do které se vstříkne palivo. Udělá to impuls, nasaje další vzduch a pořád dokola. Připomíná proudový motor. Snažili jsme se vytvořit levný dron, který by dokázal létat rychle. Momentálně zaučuju nové studenty do týmu.“  

Pro jednu firmu pracuje na dalším projektu, o kterém nemůže úplně mluvit. „Je to dobrá zkušenost. Spolupracuju se zaměstnanci firmy, oni mě učí, pomáhají mi. Dál se posouvám ve svém oboru. Zároveň trochu vidím, jak firma funguje.“

Sekerák je i součástí Studentského Trenérského Centra podporovaného Microsoftem. „Jde o komunitu studentů, kde se potkáváme, pomáháme si. Vybírají tam ročně asi 30 lidí ze 200.“

Politika i sport

Kromě toho se účastní konferencí Evropského parlamentu mládeže. „Byl jsem tam jako delegát. Prošel jsem školní, regionální i národní část, odkud mě vybrali na konferenci v Polsku. Jde o simulaci práce skutečného Evropského parlamentu. Žáci fungují v komisích a řešení problémů představují na centrálním zasedání, kde ho musí představit a obhájit. Následuje taky debata.“

Jako o srdcovce mluví Sekerák o judu. „Trénuju dvakrát týdně v Heřmanově Městci a chodím taky na sparingové tréninky do Judoklubu Pardubice. Hodně mě to posunulo fyzicky i mentálně. Komunita je úplně top. Ty pátky, kdy se chodím poprat… Strašně si pročistím hlavu, že to nejde popsat.“

Student obdivuje americký systém vzdělávání. „Člověk studuje svůj obor a kolem toho má obecný přehled. Pak to vytváří lidi, kteří nejsou dobří jenom v jedné věci, ale mají aktivity víc rozložené. Rád bych se pak vrátil do Česka, protože se mi líbí, mám tady rodinu, kamarády a nerad bych o ně přišel.“

Proč má svůj web v angličtině? A jak moc si věří na maturitu? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
  • Krmítko
    Krmítko

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.