Pardubický Zámeček čekají světlejší zítřky
Po čtrnácti letech mění majitele chátrající Larischova vila v Pardubicích. Podle předsedy občanského sdružení Za záchranu Zámečku Tomáše Novotného se jí blýská na lepší časy.
Novorenesanční vilu odkoupí Československá obec legionářská. S ní má sdružení smluvní vztah na delší spolupráci, proto se budou společnými silami snažit o její navrácení do společenského života města.
K samotnému formálnímu procesu by mělo dojít v řádech dnů nebo týdnů. „Blíží se to mílovými kroky,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Pardubice Novotný. Momentální situaci řadí svou významností na úroveň prohlášení stavby za městskou kulturní památku.
Zámeček by se měl stát pietním místem spojeným s muzeem Heydrichiády na Pardubicku. Přízemí by mělo patřit kulturním akcím. První patro by mělo fungovat jako zázemí, popřípadě sloužit komerčním účelům. Zapotřebí jsou teď finanční prostředky.
Larischova vila nese jméno svého prvního majitele Jiřího Larische-Mönicha. Druhý název - Zámeček - získala budova na základě své podoby s malým zámkem. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Ve sklepeních Němci v roce 1942 vyslýchali české vlastence a některé z nich opodál zastřelili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.