Pardubický zámek světlá. Ubyde bloudění
Muzeum rozhodně není místem, kde se zastavil čas. V Pardubicích teprve ne. Východočeské muzeum na zámku momentálně prochází úpravami a dalším zatraktivněním.
Kateřina Procházková Skůpová doporučuje zvýšenou opatrnost. „Průjezd dostává novou výmalbu. Chceme, aby byl světlý. Často tím tmavým průjezdem lidé rychle prošli, viděli pávy, krásné nádvoří a třeba minuli informace o tom, co je čeká, kde najdou pokladnu. Teď by měli návštěvníci méně bloudit. Úpravy se týkají taky vnitřních prostor.“
Pernštejnská truhla a poklad století
Zámek má rozhodně co nabídnout. „Pernštejnská truhla je otevřená, ale do té místnosti se málokdo dostal. Je tam unikátní klima. Dlouhou dobu jsme měli strach, aby se jí něco nestalo. Po konzultacích s odborníky jsme se rozhodli, že jí krátké návštěvy neublíží. Připravili jsme speciální termínované prohlídky na rezervaci,“ říká Procházková.
Taky ji v poslední době mrazilo při archeologickém objevu další části takzvaného pokladu století u Chýště na Pardubicku. Hledač vloni narazil na hrnec plný stříbrných mincí. Historici z Východočeského muzea následně dokázali ze země vytáhnout další mince.
„Najít dvakrát za rok poklad století se opravdu nestává. Teď by měl být poklad kompletní. Některé nálezy jsou třeba shluk mincí, takový slepenec. Od sebe ho oddělí až konzervátoři a restaurátoři v laboratořích. Číslo 745 tak ještě nemusí být konečné.“
Vzácný objev lidé uvidí od 21. září do 16. října na výstavě. „Týkat se bude nálezu z přelomu roku. Možná stihneme přidat část aktuálně nalezených mincí. Vypovídají o počátcích českého mincovnictví a českého státu.“
Ptáci táhnou
Z mnoha akcí muzea zaujme třeba Stmívání s netopýry. „Chystáme ho na 8. září. Na jaře jsme během ranní procházky poslouchali zpěv ptactva. Rozhodli jsme se to tedy na podzim zopakovat. Snad uvidíme taky stíny netopýrů.“
Letos připravují na zámku zase dožínky. Během nich si každý může vyzkoušet tradiční řemesla, ochutnat pokrmy a užít si atmosféru konce léta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.