Pardubičtí studenti vymysleli unikátní vyhledávač levných letenek

11. říjen 2017
Vyhledávač levných letenek

Původně to byla diplomová práce, dnes pomáhá lidem létat po Evropě. Díky vyhledávači Flightics můžete procestovat víc míst za míň peněz. Navíc umí pracovat s dobou pobytu v dané destinaci.

„Sami jsme takové typy výletů vyhledávali. Pak jsme se rozhodli vytvořit vyhledávač,“ říkají Markéta Horáková a Jiří Sýkora. Společně s nimi za projektem stojí taky Michal Snovický.

Postupně pokrýt celý svět

Aplikace se zaměřuje na to, abyste mohli navštívit víc destinací najednou během jednoho výletu. „Chcete třeba letět do Paříže a do Říma. U nás najdete nejlevnější letenku, abyste stačili navštívit obě města. Zároveň si můžete určit, že se na nějakém místě klidně i pár dnů zdržíte,“ vysvětluje Sýkora.

Zaručit, že systém vždycky najde nejlevnější variantu, stoprocentně nejde. „Kdybychom chtěli projít všechny kombinace vyhovující zadání, mohli bychom dojít třeba až k milionu možností. Ani neexistuje tak velký datový prostor, kam by se to dalo uložit.“ Spolehlivost se ale stu procent blíží.

Studenti Markéta Horáková a Jiří Sýkora

Zatím se vyhledávač zaměřuje hlavně na Evropu, zahrnuje většinu nízkonákladových společností. „V budoucnu bychom chtěli přidávat další z Asie, Ameriky a podobně. Interně je testujeme. Teď bychom měli vyhledávač, který by fungoval dobře po Asii, dobře po Evropě, ale chybělo by tam mezikontinentální spojení.“

Nekonečná práce

Aby člověk něco takového vytvořil, musí ho to bavit. Zároveň by měl umět programovat, postavit systém. Ten ale nemůže běžet bez úprav. Algoritmus se neustále vylepšuje a všechno se posouvá dál. „V létě bychom službu chtěli nabídnout i Američanům, kteří právě třeba v Evropě chtějí navštívit co nejvíc míst. Pro ně by ta služba mohla být zajímavá,“ myslí si Markéta Horáková.

Čtěte také

Autoři projektu spolupracují i s pardubickým letištěm. Ukazují, že se z něj dá dostat do různých částí Evropy. Spolupráce s leteckými společnostmi je teprve v plenkách. „Pro ně jsme relativně malá firma. Ony jsou velké, všechna rozhodnutí trvají dlouho. My chceme dávat relevantní výsledky. Žádnou leteckou společnost neupřednostňujeme. Projekt jsme rozjeli sami. Vyžaduje hlavně spoustu času.“

Vyhledávač levných letenek