Pardubičtí zastupitelé těsně schválili změnu územního plánu kvůli stavbě hokejové arény

19. červen 2023 15:15, aktualizováno

Zastupitelé Pardubic těsnou většinou schválili návrh na změnu územního plánu kvůli stavbě sportovní haly. Usiluje o ni investor, který chce na Cihelně postavit sportoviště pro 15 000 diváků. K tomu plánuje byty, ubytovny pro hokejisty nebo velký hotel. Současný územní plán mu ale dovolí jen halu.

Za plány stojí podnikatel Petr Dědek, který má většinový podíl v pardubickém hokejovém klubu. Velkou halu za čtyři miliardy korun chtěl původně stavět na dostihovém závodišti, tam ale byl velký odpor Dostihového spolku i zastupitelstva. Teď svůj záměr přesouvá do lokality Cihelna, konkrétně to je na staré výpadovce na Hradec Králové v místech, kde se na ni napojuje ulice Kunětická.

Čtěte také

Podle stávajícího územního plánu by mohl v místě postavit sportovní infrastrukturu, dokonce i hotel, ale jen s maximální kapacitou 53 lůžek, investor chce ale hotel větší.

Podnikatel Dědek hovořil o investici za pět miliard korun. Stavět chce multifunkční halu pro 13 000 až 15 000 lidí, hotel pro 400 lidí nebo tréninkovou halu. Starý územní plán ani ten nový, který město připravuje, mu investici neumožňuje udělat v plánovaném rozsahu. „Jinou možnost nemám, než požádat o změnu územního plánu, vím, že je to narychlo,“ řekl Dědek.

Odhlasováno těsnou většinou

Zastupitelstvo má 39 členů, dnes jich bylo přítomno 37, 21 z nich hlasovalo pro. Změna územního plánu bude vznikat zkráceným postupem a může se uskutečnit, pokud neohrozí přípravu nového územního plánu, tedy do prosince letošního roku. Náklady spojené s přípravou změny hradí firma podnikatele Dědka.

Zastupitelé nejsou v názoru na projekt jednotní. Jde o to, že město současně připravuje úplně nový územní plán a už v roce 2017 schválilo, že změny starého dokumentu už provádět nebude, kromě případů, že by šlo o veřejný zájem. Je ale otázka, jestli Dědkův plán prospěšnou investicí pro veřejnost je.

Plánovaná hokejová aréna má bezprostředně navazovat na dostihové závodiště

Třeba opoziční zastupitel Petr Klimpl (ODS) si myslí, že projekt je pro město výhodný: „Jednak to přinese městu finance, nebude to nic stát a má to celou řadu přínosů pro město. Napojení tohoto území na nový obchvat, parkování při vjezdu do Pardubic. Jenom když si vezmete, kolik to bude na dani z nemovitosti, tak si myslíme, že to je vhodný projekt.“

Jisté pochybnosti má třeba zastupitel Filip Šťastný (ANO). Obává se, aby to nezpůsobilo zdržení přípravy nového územního plánu. „Na jednu stranu je velká příležitost to, že přijde podnikatel a chce investovat ve městě tak obrovské peníze. Myslím, že tuto příležitost by si Pardubice neměly nechat ujít. Samozřejmě chápu, že záměr s sebou nese i potřebu územního plánu, což je problematické.“

Naopak naprosto proti jsou zastupitelé za Zelené. Proč, to vysvětlil Robert Hrdina. „Za mě to není jen o změně územního plánu, který jsme se zavázali do přijetí nového neměnit. Je to o politické kultuře, vnímám to jako čirý klientelismus. Řádně podložené a podrobně zdůvodněné žádosti obyvatel Pardubic jsou průběžně zamítány, zatímco vlivní podnikatelé a miliardáři dostanou pokaždé, co chtějí.“

autoři: Drahomíra Bačkorová , pta | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související