Pestré Polabí dává přírodě druhou šanci. Spolek už zachránil Truhličky a Červeňák
Krajina v okolí Labe se v průběhu let velmi změnila. Na některých místech byly mokřady, jinde zase vyschlé písčiny. Od vzniku opatovického kláštera se ale tato místa odvodňují, což komplikuje život různým druhům rostlin a živočichů. To se snaží napravit spolek Pestré Polabí.
Některé aktivity spolku Pestré Polabí se na první pohled můžou zdát pro přírodu nepříznivé, opak je ale pravdou. Třeba taková práce s buldozerem nahrazuje činnost Labe, které by mělo naplavovat a odnášet písek.
Na některých místech je zase potřeba kácet stromy a vytvářet tak pozvolný přechod lesa a bezlesí. „Třeba kolem chvojnovské plošiny se dříve táhly světlé lesy a krajina komunikovala tak, že se motýl podél těchto strání mohl dostat z Hradce Králové až do Chocně. Dnes bohužel musí přelétávat velká pole a často ani neví, kam má letět,“ popisuje předseda Pestrého Polabí Martin Trávníček.
Motýlí keř je jako hospoda
Časté sekání trávy na zahradách hmyzu škodí. „Dnes si většina lidí myslí, že na přilákání motýlů stačí na zahradě vysadit motýlí keř. To je pro ně ale taková hospoda. Přijdou se tam napít nektaru, ale pak se někde potřebují vyvíjet jejich housenky,“ vysvětluje předseda spolku.
Výskyt hmyzu na zahradě má mnoho pozitivních dopadů, obzvlášť při pěstování zeleniny nebo ovocných stromů. „Čím víc hmyzu na zahradě máme a čím víc je rozmanitější, tím menší je šance, že se tam přemnoží škůdce. Najdou si ho totiž třeba včely, které ho začnou parazitovat,“ říká Martin Trávníček a dodává, že výborným lákadlem pro hmyz jsou zahradní jezírka.
Na co si u jezírek dát pozor? Jak se spolku Pestré Polabí podařilo obnovit soustavu rybníků Truhličky na Bohdanečsku? A kam se vydat pozorovat vzácné druhy rostlin a živočichů? Poslechněte si celý seriál.
Související
-
Lesy jsou teď plné ryzců. Ty jedlé poznáte podle barvy mléka
V českých lesích v těchto dnech kraluje ryzec borový a ryzec smrkový. Lesy jsou jimi podle mykologa Pavla Brůžka doslova prošpikované. Jak ale poznat ty jedlé druhy?
-
Největší česká poušť je plná borovic. Najdete ji u Rokytna
Název Rokytna vznikl podle rokytí, tedy vrbového proutí. To napovídá, že místní krajina je plná rybníků. Je tam také největší poušť v Česku, muzeum autíček nebo lesní park.
-
Pardubice mají výjimečně vzácnou obyvatelku. Žije s pavouky
Areál pardubického zámku je jediným místem v Čechách, kde byla spatřena okřídlená ploštice štíhlenka pavoukomilná. Zdá se, že se jí v chráněné přírodní lokalitě daří.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.