Pickles – zdravá zelenina v piksle

13. červenec 2017

Zelí, kedlubny, cibule, papriky, ředkvičky, mrkev, květák, kopr… to všechno už nabízejí naše zahrádky. A kdo nemá zahrádku, může si pro zeleninu zajít do obchodu. Zeleninu nakrájíte, vložíte do sklenice, osolíte a zalijete vodou. A pickles je na světě.

Na jeden kilogram krouhané zeleniny potřebujete asi 10 až 20 gramů soli. Sklenici dolijete do dvou třetin vodou, povrch zatížíte podobně jako když dáváte kysat zelí a necháte tři dny stát v kuchyni. Po třech dnech začne zelenina kvasit a začne se tvořit to nejzdravější, co můžete začít konzumovat. Sklenici dejte do lednice, aby se kvasný proces zastavil a pak už si jen pochutnávejte.

Nakládané okurky podle Františka Hlubockého

Suroviny na 0,7litrovou sklenici: 1 čajová lžička soli, 7 kuliček umělého sladidla, 0, 8 decilitru osmiprocentního octa, tři kuličky nového koření, čtyři kuličky pepře, jeden bobkový list, špetka hořčičného semínka, mrkev, cibule, křen, vinný list, pro milovníky něčeho ostřejšího feferonky

Postup: Na dno sklenice dáme cibuli a koření, poskládáme okurky, mezi ně kousky mrkve a další zeleniny. Poté přidáme sůl, ocet a sladidlo a dolijeme vodou. Sklenice pořádně uzavřeme. Pokud chcete mít okurky křupavé, zavařujte je maximálně dvacet minut při teplotě 70 – 80 stupňů.

Nakládané okurky

Co udělat na zahradě před odjezdem na dovolenou

  • Zalít zahradu velmi vydatně. Náchylné na nedostatek vláhy jsou okurky a papriky. Rajčata vydrží větší sucho.

  • Rajčata můžete naučit na menší množství zálivky, je ale dobré začít od mladé rostliny. „Já rajčata zalévám i v horkém létě asi tak jednou za tři dny už od malých rostlinek. Ty si na to zvyknou, přestanou být choulostivé a výborně se jim daří. A když jedu na dovolenou, nemusím se bát, že přijdu o úrodu,“ říká zahradník František Hlubocký.

  • Využívat mulčování. Pokud přidáte pod rajčata, papriky, okurky a další zeleninu posekanou trávu, nebudete muset tolik zalévat. Zemina bude vlhčí.

  • Mít dobrého souseda, který zahrádku zkontroluje aspoň jednou za tři dny a pozalévá.

Pozor na herbicidy proti plevelům!!!

Pokud ošetřujete trávu herbicidy proti plevelům, nepoužívejte tuto trávu do kompostu a už vůbec ne k mulčování. „Herbicidy ukryté v posekané trávě dokážou zeleninu zničit. Vadí to hlavně rajčatům. Bohužel se s tím setkávám ve své praxi čím dál víc,“ říká zahradník František Hlubocký.

autor: jsl
Spustit audio